ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ռուսական զինծառայողները Ղրիմում շատ կոռեկտ, բայց եւ վճռական են գործել: «Ինքնապաշտպանության ուժերի թիկունքում, իհարկե, մեր զինծառայողներն են կանգնել: Նրանք շատ կոռեկտ են գործել, բայց, ինչպես արդեն ասացի, նաեւ շատ վճռական ու արհեստավարժ»,- «ուղիղ գծի» ընթացքում հայտարարել է Պուտինը:
«Այլ կերպ հնարավոր չէր բաց, ազնիվ, պատշաճ հանրաքվե իրականացնել եւ օգնել մարդկանց, որ իրենց կարծիքն արտահայտեն»,-հայտարարել է նախագահը:
«Օտարերկրացի գործընկերներիս հետ զրույցներում ես երբեք չեմ թաքցրել, որ խնդիր ունենք ղրիմցիների ազատ կամարտահայտման համար պայմաններ ապահովել: Դրա համար էլ պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեինք, որպեսզի իրադարձությունները չծավալվեին այնպես, ինչպես այսօր Ուկրաինայի հարավ-արեւելյան շրջաններում են ծավալվում: Որպեսզի տանկեր, ազգայնականների զինվորական ստորաբաժանումներ եւ ընդհանրապես` ծայրահեղ հայացքներով ու ավտոմատներով զինված մարդիկ չլինեին»,-ասել է Պուտինը:
Նրա խոսքերով, Ղրիմի հանրաքվեի ժամանակ թերակղզում շուրջ 20 հազար ուկրաինական զինծառայողներ են եղել:
«Միայն C300 համակարգի 38 կայան կար: Զենքի ու զինամթերքի հսկայական պահեստներ: Հարկավոր էր ապահովել մարդկանց անվտանգությունը»,-հաղորդել է դաշնության նախագահը:

Президент России Владимир Путин заявил, что российские военнослужащие в Крыму действовали очень корректно, но решительно.
«За спиной сил самообороны Крыма, конечно, встали наши военнослужащие. Они действовали очень корректно, но, как я уже сказал, решительно и профессионально", - сказал Путин в ходе «прямой линии»
«По-другому провести референдум: открыто, честно, достойно, и помочь людям выразить свое мнение, было просто невозможно», - заявил президент.
«В разговорах со своими иностранными коллегами я не скрывал, что наша задача заключалась в том, чтобы обеспечить условия для свободного волеизъявления крымчан. Поэтому мы должны были принять необходимые меры, чтобы события не развивались так, как они сегодня развиваются в юго-восточной части Украины. Чтобы не было танков, чтобы не было боевых подразделений националистов и людей с крайними взглядами, но хорошо вооруженных автоматическим оружием», - сказал Путин.
По его словам, в Крыму в период референдума находилось около 20 тысяч вооруженных украинских военных.
«Там только одних систем С300 - 38 пусковых установок. Склады с вооружением и эшелоны боеприпасов. Нужно было оградить людей, даже от возможности применения оружия в отношении гражданских лиц», - сообщил президент РФ.