Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արխիվային փաստաթղթերի մշակման  գործընթացի ձգձգումը կապված է պետական վատ ֆինանսավորման հետ, ապրիլի 22-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Ըստ նրա՝ միայն գիտաշխատողների եւ իրավաբանների ոգեւորությունը բավարար չէ արխիվային փաստաթղթերի դասակարգման լուրջ մեծածավալ աշխատանքն իրականացնելու համար՝ ինչպես հանրապետության ներսում, այնպես էլ՝ դրա սահմաններից դուրս:
Փորձագետն ընդգծել է, որ ներկայումս Ազգային արխիվը լուրջ խնդիրներ ունի:
Մասնավորապես շարունակել օտար լեզուներով Ցեղասպանության վերաբերյալ մշակված փաստաթղթերը թարգմանելը: Այս համատեքստում արդեն համագործակցում են Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Գերմանիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Արգենտինայի, Իրանի եւ մի շարք այլ երկրների պետական արխիվների հետ: Վիրաբյանն ուշադրություն է դարձրել, որ նախատեսվում է ստեղծել եւ համացանցում տեղակայել հատուկ բազաներ, որտեղ կհավաքվի ողբերգական իրադարձությունների զոհերի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն:
Սակայն այս հարցում մասնագետները մի շարք դժվարությունների են բախվում՝ կապված առաջին հերթին այն բանի հետ, որ 1915 թ. հետո անցել է գրեթե 100 տարի. Եվ այս ժամանակահատվածում շատ փաստաթղթեր են կորել: Հայտնի է նաեւ, որ  եղել են ամբողջական հայկական գյուղեր, որտեղից ոչ ոքի չի հաջողվել փրկվել: Հետեւաբար, չի մնացել ոչ հիշողություն, ոչ էլ որեւէ այլ տեղեկություն այդ բնակիչների մասին:
Ազգային արխիվի ծրագրերի մեջ է մտնում միջազգային հանրությանը Օսմանյան կայսրությունում հայերի ֆիզիկական ոչնչացման վերաբերյալ ոչ միայն փաստերը, այլեւ հայ ճարտարապետների ստեղծած մշակութային  հուշարձանները ներկայացնելը:
Բացի դրանից՝ պարտադիր կարգով բարձրացվելու է թուրքերի կողմից հայերի գույքը  ավերելու եւ ոչնչացնելու հարցը:  1919թ. հաշվարկներով՝ նյութական վնասի չափը կազմում է 2 միլիարդ ֆրանկ:
Վիրաբյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ ապացույցների բազա հավաքելն ավարտելուց հետո Հայաստանը կդիմի Միջազգային քրեական դատարան: «Սակայն այդ գործն այսօրվա եւ վաղվա օրվա չէ», - նշել է Վիրաբյանը, հավելելով, որ Ցեղասպանության մասին 300 միլիոն փաստաթղթերից ներկայումս մշակված է միայն 5%-ը:

YEREVAN. –  Protracted processing of archival documents related to the Armenian Genocide is largely conditioned by poor government funding, director of Armenia's National Archives Amatuni Virabyan said.
The enthusiasm of scientists and lawyers only is not enough for serious large-scale work on the selection, translation and classification of archival documents both inside the country and abroad.
The expert said the National Archives have several important task, including translation and publication of documents on Armenian Genocide. In this context, cooperation is ongoing with the state archives of France, Switzerland , Germany, Bulgaria , Romania, Argentina, Iran and other countries. Moreover, the experts plan to create and post online a special database with detailed information about the victims of the tragic events.
However, the experts face a number of difficulties related primarily to the fact that many papers have been lost since 1915.  Furthermore, it is known that there were Armenian villages where no one could escape. Consequently, there are  no memories or any other information about their inhabitants.
The National Archives experts plan not only to show the international community the facts of the physical extermination of Armenians in the Ottoman Empire, but also display cultural monuments created by Armenian architects.
Besides, the question of destroyed Armenian property will be raised, he said. According to some reports, by 1919 the damage was estimated at 2 billion francs.
The expert stressed that after gathering the necessary evidence Armenia will petition to the International Criminal Court.  However, Virabyan warned the process will last long as only 5 percent of around 300 million of documents have been processed.