Մոլդովայի եվրաինտեգրումը հավասար իրավունքներ է տրամադրում երկրի բոլոր քաղաքացիներին՝ ներառյալ Մերձդնեստրի շրջանի բնակիչներին։ Հետեւաբար. Եվրոպական զարգացման վեկտորը եւ քաղաքացիների բարօրության աճը հուսալի հիմք կդառնա Մերձդնեստրի հարցի կարգավորման համար, կարծում է Մոլդովայի արտաքին գործերի եւ եվրաինտեգրման նախարարի տեղակալ Յուլիան Գրոզան։
«Համոզված եմ, որ Մերձդնեստրի հարցի հուսալի լուծում կարող է դառնալ Դնեստրի աջ ափի գրավչության աճը, իսկ դրա հիմք կարող է դառնալ միայն երկրի եվրաինտեգրացիան», - ընդգծելէ  Գրոզան։
Նա նշել է, որ այս ուղղությամբ իրական առաջին քայլը կդառնա Մոլդովայի եւ ԵՄ-ի միջեւ վիզային ռեժիմի ազատականացումը (փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 28-ին), ինչպես նաեւ ասոցացման եւ ազատ եւ համապարփակ առետրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրերի ստորագրումը, հայտնում է Ukrinform-ը։

Европейская интеграция Молдовы предоставляет равные шансы для всех граждан страны, включая жителей Приднестровского региона. Следовательно, европейский вектор развития и рост благосостояния граждан станет надежной основой для урегулирования приднестровского вопроса. Такое мнение высказал заместитель министра иностранных дел и евроинтеграции Молдавии Юлиан Гроза.
«Убежден, что надежным решением для урегулирования приднестровского вопроса может стать лишь рост привлекательности правобережья Днестра, а основой для такого роста может стать лишь европейская интеграция страны», — подчеркнул Гроза.
Он отметил, что первыми реальными шагами в этом направлении станут либерализация визового режима между Молдовой и ЕС (документ вступает в силу 28 апреля), а также подписание соглашения об ассоциации и о создании зоны свободной и всеобъемлющей торговли с Евросоюзом, сообщает Ukrinform