Լիտվան հարեւանների հետ հարաբերություններում խաղաղություն եւ կայունություն է ցանկանում, այդ թվում նաեւ՝ Ռուսաստանի հետ, ապրիլի 23-ին Երեւանում կայացած  մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարար Յուոզաս Օլեկասը՝ պատասխանելով  հարցին, թե արդյոք Ուկրաինայի դեպքերի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կազդի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հարաբերությունների վրա:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ՆԱՏՕ-ի եւ ՌԴ-ի միջեւ երկարատեւ համագործակցություն կար, սակայն ներկայումս ծրագրերի մեծ մասը չեղյալ են հայտարարվել: Ընդգծելով, որ Լիտվան ցանկանում է Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի խաղաղ կարգավորում, Օլեկասը նշել է բալթյան շրջանում  ՆԱՏՕ-ի ուժերի ավելացումը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ Լիտվան կողմ է  Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների խորացված համագործակցությանը:  Նա հիշեցրել է, որ Լիտվան արդեն տասը տարի է ՆԱՏՕ-ի անդամ է:  «ՆԱՏՕ-ի հետ մեր հարաբերությունները հնարավորություն տվեցին ժողովրդականացնել եւ բարելավել Զինված ուժերը, եւ մենք ցանկանում ենք մեր փորձը կիսել  Հայաստանի հետ», - հայտարարել է Յուոզաս Օլեկասը:

Литва желает мира и стабильности в отношениях с соседями, в том числе с Россией. Об этом заявил министр национальной обороны Литвы Юозас Олекас 23 апреля на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос о влиянии ситуации вокруг Украины на отношения НАТО  партнерами.
Литовский министр напомнил, что между НАТО и РФ было длительное сотрудничество, однако в настоящее время часть программ свернута. Подчеркнув, что Литва желает мирного решения ситуации вокруг Украины, Олекас все же констатировал увеличение сил НАТО в балтийском  регионе.
При этом министр заявил, что Литва вступает за углубление сотрудничества со странами-участницами программы Восточное партнерство.   Он напомнил, что Литва уже более 10 является членом Альянса. «Наши отношения с НАТО позволили демократизировать и улучшить Вооруженные силы, и мы хотим поделиться опытом с Арменией», - заявил Юозас Олекас.