Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը ապրիլի 24-ի առավոտյան այցելել են «Ծիծեռնակաբերդ» հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել 1915թ. Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին։ Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրին (ֆոտոռեպորտաժ
Պետության ղեկավարին ուղեկցում էին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ խոսնակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմազանովը, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, նախարարներ, պաշտոնյաներ։ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն սգո աղոթք է ընթերցել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին։ Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած նախճիրի զոհ էր դարձել ավելի քան մեկուկես միլիոն հայ։  Վաղ առավոտից Ծիծեռնակաբերդի բլուր են  ուղեւորվում հազարավոր մարդիկ, դիվանագիտական կորպուսի, սփյուռքի ներկայացուցիչներ, հյուրեր եւ հայաստանցիներ։
1915թ. ապրիլի 24-ին  Կոստանդնուպոլսում ձերբակալվել եւ մահպատժի էր ենթարկվել հայ ողջ մտավորականությունը։ Այդ օրը դարձել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել են Ուրուգվայը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Շվեյցարիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Սլովակիան, Արգենտինան, Կանադան, Վատիկանը, Լիբանանը, Չիլին, Շվեդիան եւ մի շարք այլ պետություններ:
Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել են  նաեւ ԱՄՆ-ի 50 նահանգներից 44-ը` ապրիլի 24-ը հայտարարելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, նույնպիսի որոշում են կայացրել նաեւ Ուելսը, Շոտլանդիան, Իռլանդիան եւ Ավստրալիան: Ռուսաստանը երկու անգամ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող պաշտոնական հայտարարություն է ընդունել: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդին ուղերձով դիմում է ԱՄՆ-ի նախագահը:

YEREVAN. – President Serzh Sargsyan and First Lady Rita Sargsyan paid a visit to the Armenian Genocide Memorial on Thursday morning, and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide.
The President also laid a wreath to the Genocide monument (PHOTOS).
Sargsyan was accompanied by PM Hovik Abrahamyan, National Assembly Acting Vice-Speaker Eduard Sharmazanov, Constitutional Court President Gagik Harutyunyan, and several ministers and other officials.
Catholicos of All Armenians Karekin II performed a requiem service for the souls of the innocent victims of the Genocide.
The Armenian Genocide Memorial, in capital city Yerevan, is the place where people commemorate, on every April 24, the 1.5 million victims of the plan to exterminate the Armenians in the Ottoman Empire, and place flowers to the monument to these victims.
As every year, the path toward the Memorial is full of people.
The 1915-1923 events are considered by many historians as a state-supported mass murder - genocide. Armenia states that the death toll exceeds 1.5 million people; the half of all Armenians at the beginning of the last century.
The fact of the Armenian Genocide is formally recognized by many countries. It was first recognized in 1965 by Uruguay. The Armenian Genocide in Ottoman Turkey is also recognized by France, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Switzerland, Sweden, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, and 44 of the 50 US states. Wales, Scotland, Ireland, and Australia likewise have made similar decisions. Russia, on the other hand, has adopted two official statements condemning the Armenian Genocide. The Armenian Genocide is also recognized by the Vatican, the European Parliament, and the World Council of Churches.