Ստամբուլի Հայդարփաշա երկաթգծի կայարանում, որտեղից 1915-ի ապրիլի 24-ին մահվան են ուղարկել 220 հայ մտավորականների,  Մարդու իրավունքների միության Ստամբուլի գրասենյակի անդամներն այսօր` ապրիլի 24-ին, ժամը 13:30-ին կազմակերպել էին հիշատակի արարողություն:
Թուրքական Objektifhaber կայքի փոխանցմամբ՝ Ստամբուլի Հայդարփաշա պատմական երկաթգծի կայանարում հավաքվածների ձեռքին եղել են մահվան ուղարկված հայ մտավորականների լուսանկարները եւ  հայերենով, անգլերենով եւ թուրքերենով պաստառ. «Հայոց ցեղասպանության զոհերին ենք հիշատակում» գրություններով։
Հիշատակի միջոցառման մասնակիցները մեխակներ են դրել պաստառի վրա, իսկ միջոցառումից հետո մեխակները նետել ծովը։ Որոշ մասնակիցներ չեն կարողացել զսպել իրենց եւ հիշատակի միջոցառման ժամանակ արտասվել են։

Members of the Human Rights Association Istanbul Branch on Thursday held a memorial ceremony at the city’s Haydarpasa railway station, from where 220 Armenian intellectuals were sent to their death on April 24, 1915.
Those who gathered at the station held the photographs of these intellectuals and a banner that read, “We commemorate the victims of the Armenian Genocide,” in Armenian, Turkish, and English, reported Objektifhaber website of Turkey.
The participants in the remembrance event placed carnations on the banner, and after the ceremony, threw these carnations into the sea.