Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պատգամը հայ ժողովրդին Հայկական ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի նախօրեին ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հատկապես Ցեղասպանության 100-ամյակի շեմին, Թուրքիայի ուրացման քաղաքականության նոր ձեւ, լինելով միջազգային ճնշման տակ՝ ճանաչելու եւ հաշտվելու իր անցյալի հետ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակը:
«Թեեւ աննախընթաց, սակայն միշտ նպատակ ունենալով՝ խանգարել միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը՝ Թուրքիայի կողմից հայերի դեմ գործած ջարդերին, որոնք սկիզբ են առել 1915-ի ապրիլի 24-ին: Եվս մեկ անգամ նշելով «1915 թվականի իրադարձությունները գիտական մոտեցումով հետազոտելու համար պատմաբանների միացյալ հանձնաժողով կազմելու կոչը՝ Էրդողանը մոռանում է, որ անկախ գիտնականներ եւ ակադեմականներ այդ «իրադարձությունները» արդեն ցեղասպանություն են որակել:
Հայության բնաջնջումը դնելով Օսմանյան կայսրության կորուստների ընդհանուր պարունակի մեջ, հավասարեցնելով զոհի եւ ոճրագործի կորուստները, եւ ցավակցություն հայտնելով կորուսյալների թոռնիկներին, Էրդողանը խաղաղություն բերելու փոխարեն՝ անարգում է նրանց հիշատակը: Հայության ջարդը իր պատմական հողերի վրա է տեղի ունեցել, նույնիսկ Օսմանյան կայսրության փլուզումից հետո, պետական ծրագրով եւ բծախնդիր գործադրմամբ: Եթե Թուրքիայի վարչապետը իր ցավակցություններն է ուզում հայտնել՝ նախ եւ առաջ ան պետք է ընդունի, որ Հայկական ցեղասպանությունն իրագործվել է Թուրքիայի կողմից:
«Երկու ժողովուրդների միջեւ, հայերի եւ թուրքերի միջեւ, իսկական հաշտություն եւ խաղաղություն կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիա ընդունի իր ցեղասպան անցյալը, դատապարտի, եւ հողային ու նյութական հատուցումները կատարի հայ ժողովրդին հանդեպ: Մնացյալը պարզ խոսքեր են, եւ Հայկական ցեղասպանության Թուրքիայի կողմից ուրացման քաղաքականության շարունակություն»,-ասել է Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը եւ եզրափակել. «Քանի դեռ Թուրքիան իր վերանայում իր անցյալը, իր ոճիրը չի ճանաչում, եւ չի կրում իր պատասխանատվությունը, միշտ հավանական է, որ այս կամ այն ձեւով պիտի կրկնի այդ ոճիրը: Ուստի, Թուրքիայի կողմից Հայկական ցեղասպանության ճանաչումը, եւ հատուցումը՝ Հայաստանի եւ ընդհանրապես հայության համար անվտանգության հարց է»:

YEREVAN. – The European Armenian Federation responded to the statement made by Turkish PM Recep Tayyip Erdogan on the eve of April 24.
“Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdogan's message to the Armenian people on the eve of the 99th anniversary of the Armenian Genocide is nothing more than Turkey's renewed denial tactics under international pressure to accept her past and reconcile with it - especially with the centenary of the Armenian Genocide approaching,”  says the statement issued by organization.
“Though unprecedented the message, it is nothing more than a try to obstruct the international recognition and condemnation of Turkey for what it did to the Armenians, beginning April 24, 1915. By once again stating “the establishment of a joint historical commission in order to study the events of 1915 in a scholarly manner”  Erdogan is omitting what independent scholars and academics have classified the “events”  as Genocide.
By putting the extermination of the Armenians in the overall context of the losses of the Ottoman Empire - equating the losses of victim and murderer - and conveying his condolences to the grandchildren of those perished, Erdogan rather than offering them peace, is insulting their memory. The massacres of the Armenian people in their historical lands were centrally planned and executed meticulously, even after the fall of the Ottoman Empire. If the Prime Minister of Turkey wants to convey his condolences, he firstly needs to acknowledge that there was an Armenian Genocide committed by Turkey.
“There can be no real reconciliation and peace between the two nations, between Turks and Armenians, unless Turkey accepts her genocidal past, condemns it, and pays the necessary reparations to the Armenian people, financial and territorial. All the rest is just talk and a continuation of Turkey's denial of the Armenian Genocide", said European Armenian Federation for Justice and Democracy President, Kaspar Karampetian, and concluded “as long as a country does not see its past, recognize its crime and bears its responsibility, it is always probable that will repeat it in one way or another. Thus, the recognition of the Genocide by Turkey and the bearing of the consequent reparations is a matter of security for Armenia and the Armenians in general”.