Առաջիկայում կարող է բարձրանալ Հայկական ԱԷԿ-ի էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը: Նրա խոսքով՝ սակագնի բարձրացումը պետք է փոհատուցի 2013թ.-ին կայանում անցկացված աշխատանքները:
Մասնավորապես, անցյալ տարվանից կայանը ստորջրյա հորեր է հորատում, որպեսզի ինքնուրույն ջրամատակարարում ապահովի: Բացի այդ, պահոցներ են կառուցվում վերամշակված վառելանյութի համար:
Այն հարցին, թե արդյոք կարող ենք ենթադրել, որ ժամանակի հետ ԱԷԿ-ի շահագործման ծախսերը, դրա հետ մեկտեղ սակագինը, կավելանան, Բաղրամյանը նշել է. «Մաշվածությունն ավելանում է, դրան զուգահեռ ավելանում են ծախսերն անվտանգության ապահովման համար»:
Հիշեցնենք, որ վերջին 2 տարում ԱԷԿ սակագինը գրեթե չի փոխվել. 2011թ.-ին այն կազմում էր 4.230 դրամ(ընթացիկ արժույթով՝ 1.2 ցենտ), 2013թ.-ին՝ 5.059 դրամ(1.22 ցենտ) մեկ կՎտ/ժ-ի դիմաց:
Հայկական ԱԷԿ-ը բաղկացած է 2 էներգաբլոկից՝ 407.5 ՄՎտ հզորությամբ: Դրանցից առաջինը կառուցվել է 1976թ.-ին, իսկ երկրորդը՝ 1980թ.-ին: Ներկայում գործում է միայն երկրորդը: Կայանի նախագծային ժամկետը կազմում է 30 տարի: Հաշվի առնելով, որ 1989-1995թ.-ին այն չի գործել, Կառավարությունը հայտարարել է, որ երկրորդը կգործի մինչեւ 2016թ.-ի սեպտեմբեր:
2014թ.-ի մայիսի 30-ին Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց ռուս գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ համաձայնության մասին 300 մլն դոլար վարկի առնչությամբ՝ ԱԷԿ-ի գործունեությունը մինչեւ 2026թ.-ը երկարաձգելու համար:

Тариф на электроэнергию Армянской АЭС в ближайшее время может быть повышен. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am начальник управления тарифной политики Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) Гарегин Баграмян. По его словам, повышение тарифа должно компенсировать ряд работ на станции в 2013 г.
В частности, с прошлого года станция бурит скважины подземных вод, чтобы обеспечить автономное водоснабжение. Кроме того, строятся хранилища для отработанного топлива.
На вопрос, можно ли предположить, что со старением АЭС ее эксплуатационные расходы – а с ними и тариф - будут расти, Баграмян отметил: «Растет износ, и расходы на безопасность растут параллельно старению».
Напомним, в последние 2 года тариф АЭС почти не менялся: в 2011 г он составил 4,230 драма (по текущему курсу – 1,2 цента), в 2013 г – 5,059 драма (1,22 цента) за кВт.ч.
Армянская АЭС состоит из 2 энергоблоков мощностью по 407,5 МВт. Первый из них был завершен в 1976, второй – в 1980 г. В настоящее время работает только второй. Проектный срок станции составлял 30 лет. Учитывая, что в 1989 – 1995 годах она не работала, Правительство заявило, что 2-й энергоблок проработает до сентября 2016 г.
30 мая 2014 г. премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил о соглашении с российским коллегой Дмитрием Медведевым о кредите в $300 млн на продление срок действия АЭС до 2026 г.