Դատելով պաշտոնական տվյալներից՝ մեր արդյունաբերությունում ոչ միանշանակ իրավիճակ է ստեղծվել: Ընդհանուր ցուցանիշն աճել է ընդամենը խորհրդանշական՝ 0.2%-ով: Արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի զգալի անկում է արձանագրվել լեռնահանքային արդյունաբերությունում եւ բաց հանքերի մշակման ոլորտում (6.0%-ով), ինչպես նաեւ վերամշակող արդյունաբերության առանձին ճյուղերում:
Այս ֆոնին դրականորեն առանձնանում է ծխախոտի արդյունաբերությունը, որտեղ արտադրանքի ֆիզիկական ծավալն աճել է մեկ երրորդով (33.5%-ով)՝ շնորհիվ արտադրանքի արտահանման շարունակական աճի: Ծխախոտային արտադրատեսակների տեսակարար կշիռը հայրենական արդյունաբերության արտադրանքի ընդհանուր ծավալներում հաշվետու ժամանակաշրջանում համեմատաբար բարձր է՝ 5.4%: Համեմատության համար նշենք. քիմիական արդյունաբերության արտադրանքի մասնաբաժինը կազմել է 0.6%, իսկ ոսկերչական արտադրանքինը՝ 1.1%:
Տարեկան կտրվածքով գյուղատնտեսության եւ ձկնաբուծության համախառն արտադրանքի ֆիզիկական ծավալները հունվար-մայիսին աճել են 6.2%-ով: Ընդ որում, հատկապես առանձնացել է ձկնորսությունը (որն արտահայտվում է հիմնականում ձկնաբուծական տնտեսություններով), որի արտադրանքի ծավալները աճել են 20.0%-ով: Բայց հաշվի առնելով ոչ մեծ տեսակարար կշիռը (բազային շրջանում՝ 5.6%), վերը նշված 6.2%-ում ոլորտի ընդհանուր ցուցանիշի աճի մեջ ձկնաբուծության ազդեցությունն այնքան էլ զգալի չէ. ընդամենը 1.1%:
Ավելի ազդեցիկ է եղել անասնաբուծության ներդրումը, որն ապահովել է գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ընդհանուր աճի 3.6%-ը (ներառյալ ձկնաբուծությունը): Հաշվի առնելով բուսաբուծության սեզոնայնությունը՝ հունվար-մայիսին անասնաբուծության մասնաբաժինը բավական բարձր է (74.2%՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում): Միաժամանակ, ձկնաբուծությունը, այս ոլորտում գոյություն ունեցող խնդիրները հաղթահարելու դեպքում, վատ հեռանկարներ չունի՝ արտադրանքի արտահանման ծավալների աճի տեսանկյունից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում շինարարությունը նույնպես զուտ խորհրդանշական աճի տեմպեր է գրանցել. տարեկան կտրվածքով՝ ընդամենը 0.5%: Կրճատվել են պետբյուջեի միջոցների (4.1%-ով) եւ համայնքային միջոցների հաշվին (57.9%-ով) շինարարության ծավալները: Միաժամանակ, աճել է միջազգային վարկերի հաշվին աշխատանքի ծավալը (գրեթե 1.7 անգամ):
Բայց ներկայում այս ոլորտում առաջատար են այն կազմակերպությունները, որոնց մասնաբաժինը շինարարության ընդհանուր ցուցանիշում հաշվետու ժամանահատվածում աճել է մինչեւ 53.0%, իսկ աշխատանքի ծավալի աճի տեմպերը կազմել են 13.0%: Արդեն նախկին առաջատարը՝ «բնակչությունը», շինարարական աշխատանքների ծավալները կրճատել է 22.8%-ով, ինչի արդյունքում ընդհանուր ցուցանիշում տեսակարար կշիռը կրճատվել է մինչեւ 22.4%:
Հայտնի է, որ տնտեսության եւ հասարակության մեջ ճգնաժամային երեւույթների եւ ոչ բարեկեցիկության ցուցիչ է համարվում հանցավորության դինամիկան: Պաշտոնական տվյալներով, հաշվետու ժամանակահատվածում իրավախախտների թիվը երկրում տարեկան կտրվածքով աճել է 628 միավորով կամ 9.3%-ով:
Ընդ որում, քաղաքացիների անձնական գույքի հափշտակման գրանցված դեպքերի թիվը աճել է 331 միավորով կամ 14.0%-ով: Դրանց թվում ակտիվ տեմպերով աճել է բնակարանային գողությունների թիվը. 189 դեպք կամ 34.4%:

Судя по официальным данным, в нашей промышленности создалась неоднозначная ситуация. Общий показатель возрос на чисто символическую величину – на 0,2%. Ощутимый спад физического объема продукции зафиксирован по горнорудной промышленности и разработке открытых карьеров (на 6,0%), а также отдельным отраслям обрабатывающей промышленности.
На этом фоне позитивом выделяется табачная отрасль, физический объем продукции которой увеличился на одну треть (на 33,5%), благодаря последовательному наращиванию экспорта продукции. Удельный вес табачных изделий в общем объеме продукции отечественной промышленности ныне сравнительно высокий – 5,4% в отчетном периоде. Для сравнения: доля продукции химической промышленности составила 0,6%, а ювелирной отрасли – 1,1%.
Физический объем валовой продукции сельского хозяйства и рыболовства в январе-мае возрос на 6,2% в годовом исчислении. При этом особо выделилось рыболовство (выраженное в основном рыбоводческими хозяйствами), объем продукции которого увеличился на 20,0%. Но, в силу сравнительно небольшого удельного веса (в базисном периоде - 5,6%), влияние рыболовства на прирост общего показателя отрасли было не столь ощутимым – лишь 1,1% из указанных выше 6,2%.
Более весомым был вклад животноводства, которое обеспечило 3,6% общего прироста валовой продукции сельского хозяйства (включая рыболовство). В силу сезонности растениеводства, доля животноводства в январе-мае довольно высокая (74,2% в отчетном периоде). Вместе с этим рыбоводство, если будут преодолены проблемы в этой сфере, имеет неплохие перспективы, с точки зрения наращивания экспорта продукции.
Строительство в отчетном периоде также ознаменовалось чисто символическим темпом прироста – лишь 0,5% в годовом исчислении. Сократился объем строительства за счет средств государственного бюджета (на 4,1%) и средств общин (на 57,9%). Одновременно возрос объем работ за счет международных кредитов (почти в 1,7 раза).
Но, ныне в этой сфере лидируют организации, доля которых в общем показателе строительства в отчетном периоде возросла до 53,0%, а темп прироста объема работ составил 13,0%. Бывший уже лидер – «население», сократило объем строительных работ на 22,8%, в силу чего удельный вес в общем показателе снизился до 22,4%.
Как известно, одним из индикаторов кризисных явлений и неблагополучия в экономике и обществе является динамика преступности. По официальным данным, в отчетном периоде количество правонарушений в стране возросло на 628 единиц, или же на 9,3% в годовом исчислении. То есть почти на одну десятую часть, что для периода в год можно считать внушительной величиной.
При этом количество зарегистрированных случаев хищений личного имущества граждан увеличилось на 331 единиц, или же на 14,0%.  Причем, в их числе, ударными темпами увеличилось количество квартирных краж - на 189 случаев, или же на 34,4%.