Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 10-ին ընդունեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչին:
Ողջունելով դեսպանին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի հարաբերությունները Միացյալ Թագավորության հետ եւ կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների սերտացումն ու հետագա ամրապնդումը՝ նշելով, որ հայ-բրիտանական միջխորհրդարանական կապերը հաստատվել են 1992 թվականին, երբ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում ստեղծվեց բրիտանա-հայկական համակուսակցական խորհրդարանական խումբը: Գալուստ Սահակյանը կարեւոր համարեց միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Քեթրին Լիչը նշեց, որ ՄԹ մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքով` հայ խորհրդարանականների՝ այս օրերին ընթացող այցը Մեծ Բրիտանիա նոր լիցք կհաղորդի միջխորհրդարանական կապերին եւ կամրապնդի փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին, Հայաստան -ԵՄ համագործակցությանը, կարեւորվեց առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ բրիտանացի խորհրդարանականները կմասնակցեն 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

YEREVAN.  – Speaker of the Armenian parliament Galust Sahakyan on Thursday received UK Ambassador to Armenia Katherine Leach.
Welcoming  the Ambassador, Sahakyan hailed Armenia-UK relationship and underscored importance of deepening parliamentary ties. Armenian speaker recalled that inter-parliamentary ties were established in 1992 when UK-Armenia parliamentary friendship group was formed. Galust Sahakyan emphasized importance of cooperation within international parliamentary platforms.
For her part, Ambassador Leach said UK attaches importance to development of cooperation between the parliaments. The UK Ambassador is convinced that the visit of Armenian lawmakers to UK in these days will give new impetus to inter-parliamentary ties and will strengthen interaction.
Regional challenges, Armenia-Turkey relations, Armenia's accession to the Eurasian Economic Union, Armenia-EU cooperation, trade and economic ties were discussed. Speaker Abrahamyan expressed hope that next year British lawmakers will participate in the events dedicated to 100th anniversary of the Armenian Genocide.