Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 10-ին ընդունեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչին:
Ողջունելով դեսպանին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի հարաբերությունները Միացյալ Թագավորության հետ եւ կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների սերտացումն ու հետագա ամրապնդումը՝ նշելով, որ հայ-բրիտանական միջխորհրդարանական կապերը հաստատվել են 1992 թվականին, երբ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում ստեղծվեց բրիտանա-հայկական համակուսակցական խորհրդարանական խումբը: Գալուստ Սահակյանը կարեւոր համարեց միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Քեթրին Լիչը նշեց, որ ՄԹ մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքով` հայ խորհրդարանականների՝ այս օրերին ընթացող այցը Մեծ Բրիտանիա նոր լիցք կհաղորդի միջխորհրդարանական կապերին եւ կամրապնդի փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին, Հայաստան -ԵՄ համագործակցությանը, կարեւորվեց առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ բրիտանացի խորհրդարանականները կմասնակցեն 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 10 июля принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Кэтрин Лич.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Национального Собрания Армении, на встрече с послом Галуст Саакян высоко оценил отношения Армении с Великобританией и подчеркнул важность дальнейшего укрепления отношений между парламентами. Он отметил, что армяно-британские межпарламентские связи были установлены в 1992 году, когда в парламенте Великобритании была создана британо-армянская группа. Спикер парламента Армении также придал важность сотрудничеству парламентариев двух стран в международных парламентских учреждениях.
Поблагодарив за прием, посол Кэтрин Лич отметила, что Великобритания придает большое значение развитию сотрудничества между парламентами. По ее словам, проходящий в эти дни визит армянских парламентариев в Великобританию придаст новый импульс межпарламентским связям и укрепит взаимодействие.
На встрече были затронуты также региональные проблемы, армяно-турецкие отношения, вступление Армении в Евразийский экономический союз, сотрудничество Армения – ЕС, а также отмечена важность развития торгово-экономических связей. Председатель Национального Собрания Армении выразил надежду, что британские парламентарии примут участие в мероприятиях по поводу 100-летия Геноцида армян в апреле 2015 года в Ереване.