Հյուսիսատլանտյան դաշինքը շահագրգռված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության շարունակությամբ: Այդ մասին այսօր՝ հուլիսի 10-ին,NEWS.am-ի թղթակցին հայտարարել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը՝ անդրադառնալով երկկողմ համագործակցության հետագա հեռանկարներին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի մասնակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը:
Պատգամավորը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերությունները հետագայում եւս կզարգանան: «Կարծում եմ, որ ներկայիս դժվար իրավիճակում, հաշվի առնելով Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները, (Ուկրաինայով պայմանավորված) Հայաստանին կհաջողվի չհայտնվել այդ հարաբերությունների էպիկենտրոնում: Քանի որ Հայաստանը փոքր պետություն է եւ ունի կարեւոր ու դեռեւս չլուծված ղարաբաղյան խնդիր, երկրի իշխանություններն ու քաղաքական ուժերը պետք է կարողանան այն մի կողմ պահել հզոր տերությունների շահերի բախումից», - ընդգծեց Խաչատուր Քոքոբելյանը:
Քոքոբելյանի համոզմամբ՝ ՀԱՊԿ-ը, որքան էլ դա հերքեն Հայաստանի իշխանությունները, որպես անվանգության համակարգ՝ սպառել է իրեն: «Ադրբեջանը իր զենքի 80%-ը գնում է Ռուսաստանից: Այս ոլորտում Ադրբեջանի մյուս գործընկերը Բելառուսն է: Անփութությամբ վերաբերվել այս հանգամանքին, կնշանակի անփութությամբ վերաբերվել նաեւ Հայաստանի անվտանգությունն ու մեր ժողովրդի զարգացման հնարավորություններին», - եզրափակեց պատգամավորը:

На сегодняшний день Североатлантический Альянс заинтересован в продолжении взаимодействия с Арменией. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил оппозиционный депутат Национального Собрания Армении Хачатур Кокобелян, коснувшись дальнейших перспектив двустороннего сотрудничества, учитывая участие Армении в Организации Договора о коллективной безопасности.
Депутат полон надежд, что отношения между Арменией и НАТО будут развиваться и дальше. «Думаю, что в нынешней трудной ситуации, учитывая характер отношений между Россией и НАТО в связи с Украиной, Армении удастся не оказаться в эпицентре этих отношений. В условиях того, что Армения является маленьким государством и имеет важную, нерешенную проблему Нагорного Карабаха, власти и политические силы страны должны суметь держать ее в стороне от столкновения интересов великих держав», - подчеркнул Хачатур Кокобелян.
ОДКБ в качестве системы безопасности, по его убеждению, сколько бы это ни отрицали власти Армении, исчерпала себя. «Согласно международным институтам, 80% оружия Азербайджан покупает у России. Второй партнер Азербайджана в этой сфере - это Беларусь. Относиться к этому с пренебрежением – то же самое, что относиться с пренебрежением к безопасности Армении и возможностям развития нашего народа», - заключил депутат.