Եվրոպական դատարանը որոշել է, որ Թուրքիայի՝ արդեն Գերմանիայում բնակվող քաղաքացիները կարող են ամուսնական վիզայի համար դիմել առանց գերմաներենի տիրապետման քննության հանձնման:
Յոթ տարվա ընթացքում Բեռլինը պնդում էր լեզվի քննություն անցնելու անհրաժեշտության մասին՝ հաշվարկով ամուսնությունների դեմ պայքարելու եւ միգրանտների ինտեգրացմանը նպաստելու համար:
Սակայն դատավորները գտել են, որ գերմանական իշխանությունների քաղաքականությունը հակասում է ԵՄ հետ Թուրքիայի համաձայնությանը, որը կնքվել է 1970-ական թթ.-ին:
Փաստաթղթի համաձայն՝ Եվրամիություն տեղափոխվել ցանկացող թուրք քաղաքացիների համար հավելյալ սահմանափակումներ չպետք է լինեն:
Դատարանը հատուկ ընդգծել է, որ որոշումը վերաբերում է ոչ միայն Գերմանիայի, սակայն ցանկացած այլ երկրի, որտեղ լեզվի իմացություն են պահանջում, հաղորդում է BBC-Ի ռուսական ծառայությունը

Европейский суд постановил, что супруги уже проживающих в Германии граждан Турции могут подать на супружескую визу без тестирования на уровень владения немецким языком.
В течение семи лет Берлин настаивал на сдаче языковой нормы, чтобы бороться с браками по расчету и стимулировать интеграцию мигрантов в общество.
Однако судьи сочли, что политика немецких властей противоречит соглашению ЕС с Турцией, которое было заключено в 1970-е годы.
Согласно документу, на турецких граждан, желающих переехать в Евросоюз, нельзя накладывать дополнительные ограничения.
Суд особо подчеркнул, что его решение касается не только ситуации в Германии, но и любого «избыточного» требования о знании языка, сообщает русская служба BBC.