Զինյալների հարձակման հետեւանքով կործանված Boeing-777 օդանավի 196 ուղեւորի դիակ է հայտնաբերվել: Այս մասին տեղեկացնում է Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության (ԱԻՊԾ) կայքը:
«Հուլիսի 20-ի ժամը 7:00-ի դրությամբ, հայտնաբերվել է 196 զոհի մարմին: Որոնողական աշխատանքների ղեկավարը սահմանել է 34 քառ. կիլոմետր տարածք: Հետազոտվել է շուրջ 32 քառ. մետրը»,- ասվում է ծառայության հաղորդագրությունում:
Ուկրաինայի ԱԻՊԾ Խարկովի մարզի գլխավոր վարչությունում աշխատանքներ են տարվում՝ ավիավթարի պատճառների հետաքննությամբ զբաղվող Պետական հանձնաժողովի աշխատանքի համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
ԱԻՊԾ մամուլի ծառայությունում նշում են, որ որոնողական աշխատանքները դժվարանում են զինյալների ներկայության պատճառով, որոնք խոչընդոտում են գերատեսչության ստորաբաժանումների աշխատանքը:
Որոնողա-փրկարարական աշխատանքներին 380 մարդ է մասնակցում, այդ թվում՝ ջրասույզներ, ինչպես նաեւ 20 միավոր տեխնիկա:
Հիշեցնենք, որ Malaysia Airlines ընկերությանը պատկանող Boeing-777 ինքնաթիռը Կիեւի եւ Ռոստովի դադարել է կապ պահպանել հուլիսի 17-ին, ժամը 16:20-ի սահմաններում: Հետագայում այն հայտնաբերել են Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզի Գրաբովո Շախտրոյսկի բնակավայրի մոտակայքում այրվելիս: Օդանավում գտնվող բոլոր ուղեւորներն ու անձնակազմի անդամները՝ ընդհանուր առմամբ 298 մարդ, մահացել են:

Найдены тела 196 погибших пассажиров потерпевшего крушение боевиками Boeing-777, сообщается на сайте Государственной службы чрезвычайных ситуаций Украины (ГСЧС).
«По состоянию на 7:00 ч. 20 июля обнаружены тела 196 погибших. Руководителем поисковых работ определен квадрат поиска площадью 34 кв. км. <…> Обследовано около 32 кв. км территории», — говорится в сообщении.
В главном управлении ГСЧС Украины в Харьковской области развернута работа штаба по созданию надлежащих условий для работы Государственной комиссии по расследованию причин авиакатастрофы.
В пресс-службе отмечают, что поисковые работы осложнены присутствием вооруженных боевиков, которые препятствуют работе подразделений ведомства.
В поисково-спасательных работах участвуют 380 человек, из них от ГСЧС 100 человек. личного состава, в том числе водолазы и 20 единиц техники.
Напомним, Boeing-777 компании Malaysia Airlines  перестал выходить на связь с Киевом и Ростовом около 16:20 17 июля. Впоследствии его обнаружили горящим на земле в районе поселка Грабово Шахтерского района (Донецкая область Украины). Все 298 человек, находившихся на борту, погибли.