Իրանի իսլամական հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Ալի Լարիջանին մահմեդական հանրությանը կոչ է արել ակտիվ դիրքորոշում ցուցաբերել իսրայելական հարձակումներից տուժած Գազայի հատվածի բնակիչներին օգնություն ցուցաբերելու հարցում: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով IRNA գործակալությանը:
Կիրակի Լարիջանիի եւ Օմանի նրա գործընկեր Հալեդ բեն Հիլալ ալ-Մաուլիի միջեւ կայացած բանակցությունների ընթացքում իրանցի քաղաքական գործիչն ընդգծել է ամբողջ աշխարհի մահմեդական երկրների առաջնորդների միջեւ սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Լարիջանիի խոսքով, այդ համագործակցությունը թույլ կտա ապագայում խուսափել «Պաղեստինի ժողովրդին բաժին հասած ողբերգության կրկնությունից»:
Իրանի խորհրդարանի խոսնակը վրդովմունք է հայտնել իսրայելական զինվորականների կողմից Գազայի հատվածի խաղաղ բնակչության դեմ «անմարդկային եւ դաժան» հարձակումների կապակցությամբ եւ մահմեդական երկրների իշխանություններին կոչ է արել «կատարել իրենց սրբազան պարտքը»՝ պաղեստինցի ժողովրդի համար անհրաժեշտ պաշտպանություն ապահովելով:
Լարիջանին նաեւ հայտարարել է, որ լինելով Իսլամական երկրների միջխորհրդարանական միության ղեկավար՝ Իրանը մտադիր է լրջորեն դիտարկել պաղեստինցի ժողովրդին իրական օգնություն ցուցաբերելու հարցը:

Спикер иранского парламента Али Лариджани призвал мусульманское сообщество занять активную позицию в вопросе оказания помощи жителям сектора Газа, пострадавшим от израильских обстрелов, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство IRNA.
В ходе переговоров, состоявшихся в воскресенье между Лариджани и его коллегой из Омана Халедом бен Хилялем аль-Маули, иранский политик подчеркнул необходимость поддержания тесного сотрудничества между лидерами мусульманских стран всего мира. Это сотрудничество, по словам Лариджани, позволит в будущем избежать повторения «трагедии, постигшей народ Палестины».
Спикер иранского парламента выразил возмущение по поводу «бесчеловечных и безжалостных» обстрелов мирного населения сектора Газа израильскими военными и призвал власти мусульманских стран «исполнить свой священный долг», обеспечив необходимую защиту палестинских граждан.
Лариджани также заявил, что, являясь главой Межпарламентского союза исламских стран, Иран намерен серьезно рассмотреть вопрос об оказания реальной помощи палестинскому народу.