Աշխարհը հուլիսի 23-ին նշում է կետերի եւ դելֆինների օրը: Այս տոնը սահմանվել էր 1986թ., երբ Կետորսության միջազգային հանձնաժողովը  200 տարվա անխնա սպանդից հետո  կետերի որսի արգելք սահմանեց:
Արգելքը գործում է մինչ օրս եւ նշանակում է, որ ամբողջ աշխարհում կետերի որսը եւ կետերի մսի առեւտուրն արգելված է: Սակայն կետերի  բիզնեսը միակ վտանգը չէ տվյալ կենդանիների համար, փոխանցում է «Իրադարձությունների օրացույցը»:
Ամեն տարի այս օրը տարբեր բնապահպանական խմբեր եւ կազմակերպություններ կետերի եւ ծովային այլ կաթնասունների պաշտպանության ցույցեր են անցկացնում: Հաճախ բնապահպանները միավորվում են եւ այս օրը նվիրում մեկ բացառիկ տեսակի պաշտպանության, որին սպառնում է մահացու վտանգ կամ վերացում:

23 июля в мире отмечается Всемирный день китов и дельфинов. Этот праздник был учрежден в 1986 году, когда Международная китобойная комиссия, после 200 лет беспощадного истребления, ввела запрет на китовый промысел.
Запрет действует и поныне и означает, что во всем мире охота на китов, а также торговля китовым мясом запрещены. Однако, китовый промысел — не единственная угроза для данных животных, сообщает «Календарь событий»
Ежегодно в этот день различные природоохранные группы и организации проводят акции и демонстрации в защиту китов и других морских млекопитающих. Часто экологи объединяются и посвящают этот день защите одного уникального вида, которому грозит смертельная опасность или исчезновение.