Եվրասիական միությանն անդամակցությունը վտանգավոր գայթակղություն է Հայաստանի համար: Այս մասին հուլիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: Նրա խոսքով, Եվրասիական միության շուկան հնարավորություն է տալիս չափազանց մեծ ծավալներով գինի արտահանել՝ որակի այնքան էլ մեծ պահանջներ չդնելով, ինչպես եվրոպական շուկայի պարագայում:
Հարությունյանը որպես օրինակ նշեց Վրաստանը, որը մինչեւ 2006 թվականը՝ Ռուսաստանի կողմից գինու համար սահմանված էմբորգան, տարեկան շուրջ 60 մլն շիշ գինի էր արտահանում, որից 70%-ը՝ Ռուսաստան, այն դեպքում, երբ օբյեկտիվորեն չէր կարող 20 միլիոնից ավելի արտադրել: Հետեւաբար, լուրջ կասկածներ էին առաջանում մնացած 40 միլիոնի վերաբերյալ:
Երբ ռուսական շուկան փակվեց, Սահակաշվիլին գինեգործների առջեւ պայման դրեց. ավելի քիչ գինի արտադրել, սակայն հարյուր տոկոսանոց որակով: 5 տարվա ընթացքում բեկում տեղի ունեցավ: Ընդ որում, ըստ բանախոսի, արտադրության ծավալները կտրուկ հասան մինչեւ 15 մլն շիշ գինու (եվրոպական երկրներից վրացական գինին սկսեցին հիմնականում ներմուծել Լեհաստանն ու Լատվիան): Բայց այսօր, երբ Ռուսաստանի եւ Եվրամիության շուկան կրկին բաց է Վրաստանի համար, արտադրության պաշտոնական ծավալներն ավելացել են եւս 15 մլն շշով:
«Հնարավոր է՝ մեր գործընկերներն իսկապես առաջընթաց են արձանագրել եւ ավելի շատ գինի են արտադրում, բայց արդեն որակյալ: Հնարավոր է: Բայց նախկին փորձը հիշում ենք: Այդ պատճառով, այսպես թե այնպես, ավելի լավ է արտադրել թեկուզ փոքր-ինչ թանկ եւ քիչ, բայց՝ որակյալ: Այդ դեպքում ավելի քիչ կախված կլինենք քաղաքականությունից: Իսկ Եվրասիական միության շուկան հակառակն է խթանում: Եվ ոչ բոլոր արտադրողները կդիմադրեն այդ գայթակղությանը»,- ասաց Հարությունյանը:
Ներկայում, ըստ նրա, Հայաստանից 90%-ով արտահանում է ոչ թանկ, 3-4 տարեկան կոնյակ՝ մեկ շշի համար սկսած 3.5 դոլարից: Սակայն նույն Ռուսաստանում էժան կատեգորիայում հայկական գինին չի կարող մրցակցել, ասենք, մոլդովական գինու հետ: Այդ պատճառով այդ երկիր ուղարկվում է թանկ եւ որակյալ հայկական գինի, մեկ շիշը՝ 600-700 ռուբլի:
Նշենք, որ մաքսային տվյալների համաձայն, 2013 թվականին Հայաստանից գինու արտահանման ծավալները կազմել են 4.26 մլն դոլար: Ընդ որում, շուրջ 80%-ն արտահանվել է Ռուսաստան:

Вступление в Евразийский союз – опасный соблазн для Армении. Об этом заявил журналистам 25 июля председатель Союза армян-виноделов Аваг Арутюнян. По его словам, рынок Евразийского союза дает возможность экспортировать в очень больших объемах, не ставя таких высоких требований к качеству, как европейский рынок.
По его словам, показателен пример Грузии, которая до винного эмбарго России в 2006 году экспортировала около 60 млн. бутылок вина в год, из них 70% в Россию – в то время как объективно не могла производить более 20 млн. Следовательно, возникали серьезные сомнения в подлинности остальных 40 млн.
Когда российский рынок оказался закрытым, Саакашвили поставил виноделам условие: производить меньше вина, но стопроцентно подлинного и качественного. За 5 лет этот перелом произошел, добавил Арутюнян. При этом объемы производства резко упали до 15 млн. бутылок (основными импортерами грузинского вина из европейских стран стали Польша и Латвия). Но сегодня, когда рынок России и Евразийского союза вновь открыт для Грузии, официальные объемы производства увеличились еще на 15 млн. бутылок. «Не знаю, в чем тут дело. Возможно, наши коллеги действительно совершили прорыв и производят больше вина, но уже качественного. Возможно. Но вспоминается прежний опыт. Поэтому так или иначе – лучше производить пусть и дороже, и меньше, но качественнее. Тогда вы меньше будете зависеть от политики. А рынок Евразийского союза стимулирует как раз к обратному. И не каждый производитель устоит перед этими соблазнами», - сказал Арутюнян.
Сейчас, добавил он, из Армении на 90% экспортируется недорогой, 3-4-летний коньяк, начиная от 3,5 долларов за бутылку. «Гораздо выгоднее находиться в более высокой ценовой категории – например, среднего по цене вина, которое может, помимо прочего, «переварить» расходы на перевозку за рубеж», -  заметил Арутюнян.
В той же России в дешевой нише, по его мнению, армянское вино, так или иначе, не сможет конкурировать с молдавским. Поэтому туда попадают дорогие и качественные армянские вина – по 600-700 рублей за бутылку.
Заметим, что согласно таможенным данным, в 2013 году экспорт вина из Армении был на $4,26 млн. долларов. Из них почти 80% пришлось на Россию.