Կենտրոնական Ամերիկայի երեխաներին, որոնք փորձել են ապօրինի անցնել ԱՄՆ սահմանը, կուղարկեն հայրենիք, ուրբաթ հայտարարել է Սպիտակ տան տնօրեն Բարաք Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը Վաշինգտոնում տվյալ հարցին նվիրված հանդիպում է  անցկացրել Գվատեմալայի նախագահ Օտտո Ֆերնանդո Պերես Մոլինայի, Հոնդուրասի նախագահ Խոան Օռլանդո Էրնանդես Ալվարադոյի եւ Սալվադորի նախագահ Սալվադոր Սանչես Սերենայի հետ:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերից ի վեր ԱՄՆ հարավային սահմանում  սահմանապահ ծառայությունները բռնել են տասնյակ հազարավոր երեխաների` գլխավորապես այդ երկրներից: Նրանք փորձել են ինքնուրույն, առանց  փաստաթղթերի եւ ուղեկցող մեծահասակների, թափանցել ԱՄՆ:  Դա դարձել է իսկական միգրացիոն ճգնաժամի պատճառ: Տվյալ հարցը լուծելու համար Օբաման արդեն Կոնգրեսից խնդրել է 3,7 միլիարդ դոլար, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Ապօրինի ժամանած երեխաները հետ կվերադարձվեն», - ասել է Օբաման: Նա նշել է, որ պետք է պայքարել Կենտրոնական Աֆրիկայի երկրներում աղքատության եւ բռնության դեմ: «Ես ընդգծում եմ, որ ամերիկացի ժողովուրդը եւ իմ աշխատակազմը շատ են կարեկցում այդ երեխաներին: Սակայն ես նաեւ անհրաժեշտ եմ համարում շեշտը դնել այն բանի վրա, որ  մենք ցանկանում են վերացնել այն իրավիճակը, երբ երեխաներն իրենց վտանգում են», - հավելել է նախագահը:

Детей из стран Центральной Америки, которые пытались незаконно пересечь границу США, будут отправлять обратно на родину. Об этом в пятницу заявил глава Белого дома Барак Обама.
Американский лидер провел в Вашингтоне встречу, посвященную данному вопросу, с президентами Гватемалы Отто Фернандо Пересом Молиной, Гондураса Хуаном Орландо Эрнандесом Альварадо и Сальвадора Сальвадором Санчесом Сереной.
Начиная с октября прошлого года на южной границе Соединенных Штатов пограничной службой были пойманы несколько десятков тысяч детей, преимущественно из этих стран. Они пытались самостоятельно, без нужных документов и сопровождения взрослых, попасть в США. Это привело к настоящему миграционному кризису. Для решения данного вопроса Обама уже запросил у Конгресса $3,7 млрд., передает ИТАР-ТАСС
«Дети, которые прибыли сюда незаконно, будут репатриированы», - сказал Обама. При этом он указал, что с бедностью и насилием в Центральноафриканских странах необходимо бороться. «Я подчеркиваю, что американский народ и моя администрация очень сочувствуют этим детям. Но я также считаю необходимым сделать акцент на том, что мы хотим прекратить ситуацию, когда эти дети подвергают себя риску», - добавил президент.