Աֆղանստանում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի 8.1 մլն քվեաթերթիկների հաշվարկը դարձյալ դադարեցվել է մի քանի օրով թեկնածուների միջեւ տարաձայնությունների պատճառով կապված անվավեր ճանաչված ձայների հետ, հայտնում է «France Press» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԿԸՀ ներկայացուցիչ Ահմադ Յուսուֆ Նուրիսթանին:
«Անկախ ընտրական հանձնաժողովը որոշում է ընդունել դադարեցնել ձայների հաշվարկը մինչեւ Իդ ալ-Ֆիթր տոնի չորրորդ օրը: Մենք հույս ունենք, որ մինչ այդ բավական ժամանակ կլինի, որպեսզի թեկնածումները լուծեն իրենց տարաձայնությունները»,- հայտարարել է Նուրիսթանին մամուլի ասուլիսում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախորդ կիրակի Աֆղանստանի ԿԸՀ-ն նմանատիպ որոշում ընդունեց եւ նույնպես դադարեցրեց քվեաթերթիկների հաշվարկը կապված տարաձայնությունների հետ, որոնք ծագել էին նախագահի թեկնածուներ Աշրաֆ Գանի Ահմադզայի եւ Աբդուլա Աբդուլայի կողմնակիցների միջեւ:

Пересчет 8,1 миллиона бюллетеней, поданных во втором туре президентских выборов в Афганистане, вновь приостановлен на несколько дней из-за разногласий между кандидатами относительно процедуры аннулирования голосов, передает агентство Франс Пресс со ссылкой на председателя афганского ЦИК Ахмада Юсуфа Нуристани.
«Независимая избирательная комиссия приняла решение приостановить ревизию голосов до четвертого дня праздника Ид аль-Фитр. Мы надеемся, что этого времени будет достаточно для того, чтобы кандидаты разрешили все свои разногласия», — заявил Нуристани в ходе пресс-конференции, передает РИА Новости
В минувшее воскресенье ЦИК Афганистана принял аналогичное решение и также приостановил пересчет бюллетеней второго тура голосования в связи с «недопониманием», возникшим между сторонниками кандидатов в президенты Ашрафа Гани Ахмадзая и Абдуллы Абдуллы.