ԱՄՆ սատարում է իսրայելցիների ու պաղեստինցիների միջեւ անհապաղ հրադադարը: Այդ մասին հայտարարել է ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի օգնական Սյուզան Ռայսը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգթոնում հրեական կազմակերպություններից մեկի առաջ, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Ռեյսն ընդգծել է, որ նման հրադադարը Վաշինգթոնի տեսակետից պետք է «ռազմական գործողությունների մշտական ավարտին» հանգեցնի 2012թ. նոյեմբերին պաղեստինա-իսրայելական պայմանավորվածության հիման վրա:
Ամերիկյան առաջնորդի խորհրդատուն իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության գոտում արյունահեղության ողջ պատասխանատվությունը դրել է ՀԱՄԱՍ շարժման վրա: «ՀԱՄԱՍ-ն է սկսել այս հակամարտությունը: ՀԱՄԱՍ-ն էլ այն ձգձգում է», - կարծում է Ռայսը: Միաժամանակ նա հնչեցրել է, որ «Իսրայելն ունի ինքնապաշտպանության այն ոչ երկիմաստ իրավունքը, որն ունի ցանկացած այլ պետություն»:
Ռայսը «պարզ ատելության» դրսեւորում է որակել Անկարայի քաղաքապետի՝ Twitter-ում Իսրայելի հասեցին հնչեցրած կտրուկ քննադատությունները ՝ կապված Գազայի հատվածում ռազմական գործողության  հետ, որը «պետք է դադարեցվի»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի մայրաքաղաքի քաղաքապետ սոցկայքի իր էջում կոչ էր արել երկրից վռնդել իսրայելի դիվանագետներին եւ զավթել Իսրայելը:

США поддерживают немедленное и безусловное прекращение огня между израильтянами и палестинцами. Об этом заявила помощник президента США по национальной безопасности Сюзан Райс, выступая перед одной из американских еврейских организаций в Вашингтоне, сообщает ИТАР-ТАСС
Райс подчеркнула, что такое прекращение огня должно, с точки зрения Вашингтона, привести к «постоянному завершению боевых действий» на основе палестино-израильских договоренностей от ноября 2012 года.
Советник американского лидера далее возложила ответственность за нынешнее кровопролитие в зоне израильско-палестинского конфликта на движение ХАМАС. «ХАМАС начало этот конфликт. И ХАМАС его затягивает», - считает Райс. Одновременно она провозгласила, что «Израиль обладает тем же самым недвусмысленным правом на самооборону, которое есть у любой другой страны».
Она также назвала проявлением «простой ненависти», которая «должна прекратиться», решение мэра Анкары опубликовать в Twitter резко критические высказывания в адрес Израиля в связи с его военной операцией в секторе Газа.
Напомним, ранее мэр турецкой столицы призвал на своей странице в соцсети изгнать из страны израильских дипломатов и оккупировать Израиль.