Չիլին, Պերուն եւ Սալվադորը որոշել են Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակի շուրջ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով հետ կանչել Իսրայելի իրենց դեսպաններին: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ավելի վաղ նման քայլի էին դիմել Էկվադորի եւ Բրազիլիայի կառավարությունները:
Լատինաամերիկյան պետությունների իշխանությունները հայտարարել են Իսրայելի կողմից անհավասարաչափ ուժի կիրառման անթույլատրելիության մասին, կոչ են արել հրադադար հաստատել, միաժամանակ դատապարտել են Իսրայելի խաղաղ բնակչության ուղղությամբ հարձակումն եւ հրթիռակոծությունները:
Չիլիի կառավարությունը Գազայի հատվածում իսրայելական գործողությունը որակել է որպես «պաղեստինցի քաղաքացիական բնակչության դեմ կոլեկտիվ պատժի իրականացում»:
Պերուի կառավարությունը «խորը ափսոսանք է հայտնել հրադադարի խախտման եւ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական նոր գործողությունների առնչությամբ»:
Սալվադորն իր հերթին Իսրայելից իր դեսպանին հետ կանչելու հանգամանքը բացատրել է «Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի ռմբակոծությունների եւ բռնության կտրուկ աճի» առիթով խորհրդակցությունների անհրաժեշտությամբ:
Էկվադորի կառավարությունն Իսրայելի իր դեսպանին հետ էր կանչել հուլիսի 18-ին:
5 օր անց Բրազիլիան վճռականորեն դատապարտել էր Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածում «անհավասարաչափ ուժի կիրառումը» եւ նույնպես խորհրդակցությունների համար հետ կանչել իր դեսպանին:
Իսրայելական ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը տեղական լրատվամիջոցներին հայտարարել է, որ Բրազիլիան «հսկա է տնտեսությունում եւ մշակույթում», սակայն շարունակում է «թզուկ մնալ դիվանագիտությունում»:

Чили, Перу и Сальвадор приняли решение отозвать для консультаций своих послов из Израиля в связи с событиями в секторе Газа, сообщает РИА Новости
Ранее на подобный шаг пошли правительства Эквадора и Бразилии.
Власти латиноамериканских государств заявили о недопустимости непропорционального применения силы Израилем, призвали к прекращению огня и при этом осудили ракетные удары и нападения на мирное население Израиля.
Правительство Чили в обнародованном коммюнике квалифицировало израильскую операцию в секторе Газа как «коллективное наказание гражданского палестинского населения».
Правительство Перу выразило «глубокое сожаление в связи с нарушением прекращения огня и в связи с новыми военными операциями Израиля в секторе Газа».
Сальвадор в свою очередь объяснил отзыв посла в Израиле для консультаций ввиду «резкой эскалации насилия и бомбардировок Израилем сектора Газа».
Правительство Эквадора отозвало своего посла из Израиля 18 июля.
Пять дней спустя Бразилия решительно осудила «непропорциональное использование силы» Израилем в секторе Газа и также вызвала своего посла для консультаций. Представитель израильского МИДа в интервью местным СМИ тогда заявил, что Бразилия является «гигантом в экономике и культуре», но «остается карликом в дипломатии».