ԱՊՀ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հակաօդային պաշտպանության հարցերի համակարգող հանձնաժողովը 2015 թվականին մշակելու է համատեղ օդատիեզերական պաշտպանության հայեցակարգը: Այս մասին հայտարարել է ԱՊՀ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկին:
Նրա խոսքով, փաստաթուղթը ռազմավարական բնույթ է կրելու եւ նախատեսված է լինելու երկարաժամկետ հեռանկարի համար:
«Այս գործընթացը կատարվում է մինչեւ 2020 թվականի համագործակցության հայեցակարգային զարգացման շրջանակում, որի նախագիծը հաստատվել է 2014 թվականի հուլիսի 4-ին, Մոսկվայում եւ արժանացել է կառավարությունների ղեկավարների հավանությանը»,- Սինայսկիի խոսքերն է մեջբերում Росбалт-ը:
ԱՊՀ գծով գործընկերները շահագրգռված են Հարավային Կովկասում խաղաղության լիակատար վերականգնմամբ. Սերգեյ Լեբեդեւ

Координационный комитет по вопросам противовоздушной обороны при совете министров обороны государств — участников СНГ в 2015 году разработает концепцию совместной воздушно-космической обороны, заявил секретарь совета министров обороны государств-участников СНГ Александр Синайский.
По его словам, разработанный документ будет иметь стратегический характер и рассчитан на долгосрочную перспективу.
«Данный процесс идет в рамках концептуального развития сотрудничества до 2020 года, план которого был утвержден 4 июля 2014 года в Москве и который будет одобрен главами правительств», — сказал Синайский, сообщает Росбалт