«Toyota» ընկերությունը մտադիր է անվանել իր առաջին ջրածնային «Mirai» մոդելը, ինչը ճապոներեն նշանակում է «ապագա»: Նախնական տվյալներով՝ նորույթի արժեքը կազմում է 69 հազար դոլար, հաղորդում է «Bloomberg»՝ վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրին:
Ճապոնական ավտոարտադրողի ներկայացուցիչ Դենի Չենը հրաժարվել է մեկնաբանել վկայությունն այն մասին, թե «Toyota»-ն գրանցել է «Mirai»-ն որպես ԱՄՆ-ի առեւտրական ապրանքանիշ: Նա հայտարարել է, որ մեքենայի անվանումը կհրապարակվի վաճառքում հայտնվելուց առաջ,  որը տեղի կունենա 2015թ.-ի ապրիլին:
Ընկերությունում սպասում են, որ նորույթը կմրցակցի «Nissan» եւ «Tesla» էլեկտրամոբիլների հետ: Այն կունենա ուժային սարքավորում վառելիքային բջիջների հիման վրա՝ 136 ձիաուժ հզորությամբ:
Նշվում է, որ «Toyota»-ն արդեն առաջինն է հիբրիդային ավտոմեքենաների համաշխարհային շուկայում «Prius» մոդելով: Ուստի վերլուծաբաններ ենթադրում են՝ «Mirai»-ին կարող է սպասել նույնն իր անվանակարգում, հաղորդում է «Gazeta.ru»-ն:

Корпорация Toyota намерена назвать свою первую серийную водородную модель Mirai, что означает «будущее» в переводе с японского. По предварительным данным, стоимость новинки составит $69 тысяч, сообщает Bloomberg со ссылкой на информированный источник.
Представитель японского автопроизводителя Дэнни Чен отказался прокомментировать сведения о том, что Toyota зарегистрировала Mirai как свою торговую марку в США. Он заявил, что название автомобиля будет обнародовано незадолго до его появления в продаже, которое состоится не позднее апреля 2015 года.
В корпорации ожидают, что новинка составит конкуренцию электромобилям от Nissan и Tesla. Она будет оснащена силовой установкой на топливных ячейках мощностью 136 л. с.
Отмечается, что Toyota уже лидирует на мировом рынке в сегменте гибридных автомобилей с моделью Prius. Поэтому аналитики полагают, что Mirai может ждать та же участь в своей категории, сообщает Газета.Ру