Օգոստոսի 1-ին մեկնարկել է «Անպարտելի եղբայրություն-2014» զինավարժությունների վերջին փուլը. ՀԱԿՊ խաղարար գումարտակները խաղաղապահ գործողության մարտավարություն կմշակեն:
«Երրորդ փուլի ժամանակ ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղարար ուժերը մարտավարական միջադեպերի խաղարկման շրջանում խաղարարար առաջադրանքներ կիրականացնեն: Օրինակ, դժվար հասանելի լեռնային տեղանքում խաղարար ուժերի գործողությունները, կարեւոր պետական օբյեկտի պահպանություն, զանգվածային անկարգությունների հակազդում, հումանիտար բեռի ուղեկցություն, ինչպես նաեւ գերիների ազատում», - հաղորդում է «»ՌԻԱ Նվոստին»՝ վկայակոչելով Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ներկայացուցչին:
ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղարար ուժերի  զինավարժությունները անցկացվում են «Ալա-Տոո» ռազմական հրաձգարանում: Ռազմական զարաշարժերին մասնակցում են ՀԱՊԿ անդամ-երկրների 10 գումարտակներ՝ երեքական գումարտակներ Ռուսաստանից եւ Ղազախստանից, մնացյալ երկրներից՝ Հայաստան, Տաջիկստան,Բելառուս, Ղրղզստան՝ մեկական: Զինավարժության ղեկավարը Ղրղզստանի ԶՈՒ գլխվաոր շտաբի ռազմական պատրաստության վարչության պետ, գնդապետ Նուրբեկ Նիյազալիեւը:

Заключительный этап военных учений «Нерушимое братство-2014» стартовал 1 августа в Кыргызстане — миротворческие батальоны ОДКБ отработают тактику ведения операции по поддержанию мира.
«Во время третьего этапа коллективные миротворческие силы ОДКБ выполнят миротворческие задачи в районе проведения операции при розыгрыше тактических эпизодов. Такие как действия миротворческого контингента в условиях труднодоступной горной местности, охрана важного государственного объекта, противодействие массовым беспорядкам, сопровождение гуманитарного груза. А также действия при отражении нападения на колонну и освобождении заложников», — сообщает РИА Новости со ссылкой на представителя пресс-службы Минобороны Кыргызстана.
Военные учения коллективных миротворческих сил ОДКБ проходят на военном полигоне «Ала-Тоо». В военных маневрах принимают участие десять батальонов стран-участниц ОДКБ — по три батальона от России и Казахстана, от остальных стран — Армении, Таджикистана, Белоруссии и Киргизии — по одному. Всего около 700 человек. Руководитель учения — начальник управления боевой подготовки Генштаба ВС Киргизии полковник Нурбек Ниязалиев.