Հայաստանի քննչական կոմիտեն մոտ 2 տասնյակ քրեական գործ է հարուցել հուլիսի 1-ից սկսած ադրբեջանական կողմից հայկական դիրքերի եւ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակած կրակոցների վերաբերյալ: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը:
«Ինչպես գիտենք՝ հուլիսի 1-ից սկսած սահմանին լարվածության սրացմանը զուգահեռ ադրբեջանական կողմը կրակ էր բացում նաեւ սահմանամերձ գյուղերի վրա, գյուղացիները նյութական մեծ կորուստներ կրեցին, եղան հրկիզումներ: Այս դեպքերով էլ մոտ 2 տասնյակ գործեր են հարուցվել Հայաստանի տարբեր քննչական մարմիններում եւ քննություններ են ընթանում: Հարկ է նշել, որ մենք գործեր ենք հարուցել հատկապես խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ոտնձգությունների մասով, երբ մարդիկ նյութապես տուժել են»,- ասաց Սոնա Տռուզյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին ադրբեջանական կողմը շփման գոտի դիվերսիոն ներթափանցման մի շարք փորձեր է ձեռնարկել, սակայն բոլոր դեպքերում հակառակորդը հետ է շպրտվել: Պաշտոնական Բաքուն հայտնել է ավելի քան 26 զինծառայողների մահվան եւ երեք տասնյակի վիրավորման մասին:

YEREVAN. – The Investigation Committee of Armenia has instituted criminal proceedings with respect to Azerbaijan’s shots fired recently at the Armenian military positions and settlements, Committee chairman’s press secretary Sona Truzyan told Armenian News-NEWS.am.
“As we know, in parallel with the escalation of tension along the [Armenian-Azerbaijani] border starting from July 1, the Azerbaijani side was opening fire at the border villages [of Armenia], too, the farmers suffered great material losses; there were arsons.
“About two-dozen [criminal] cases have been filed in Armenia’s various investigative bodies with these incidents, and the investigations are underway.
“It should be noted that we have launched [criminal] proceedings especially with respect to encroachments upon civilians, when people were materially affected,” Truzyan said.