Մոսկվան Արեւմուտքի պատժամիջոցային քաղաքականությանն ի պատասխան պատժամիջոցներ է մշակում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար  Դմիտրի Պեսկովին:
«Մշակվում են տարբերակներ: Մենք քանիցս հայտարարել ենք, որ Ռուսաստանը կողմնակից չէ պատժամիջոցների լեզվով խոսելուն եւ դրա նախաձեռնողը չէր: Բայց եթե մեր գործընկերները շարունակեն ոչ կառուցողական, անգամ ապակառուցողական պրակտիկան, ապա այս հաշվով հավելյալ միջոցներ են մշակվում», - ասել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանը ի պատասխան Արեւմուտքի պատժամիջոցների,  սահմանափակել էր մի շարք ապրանքների ներկրումը ԱՄՆ-ից, ԵՄ երկրներից, Կանադայից, Ավստրալիայից եւ Նորվեգիայիվց: Արգելված ապրանքների ցանկում հայտնվել էին տավարի, խոզի միսը, թռչնամիսը, ձուկը, կաթնային արտադրանքը, մրգերը, ընդեղենը ու այլ մթերքներ:

Москва разрабатывает дополнительные меры на случай продолжения Западом санкционной политики, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-секретаря президента Путина Дмитрия Пескова.
«Прорабатываются различные варианты. Мы неоднократно говорили, что Россия не является сторонницей того, чтобы разговаривать на языке санкций, и не была инициатором. Но в случае, если наши партнеры продолжат неконструктивную и даже деструктивную практику, то на этот счет дополнительные меры прорабатываются», — сказал Песков.
Ранее Россия в ответ на санкции Запада на год ограничила импорт ряда товаров из США, государств ЕС, Канады, Австралии и Норвегии. В список товаров под эмбарго попали говядина, свинина, птица, рыба, молочная продукция, фрукты, орехи и другие продукты.