Վրաստանի Քոբուլեթի քաղաքում օգոստոսի 16-ին տեղի ունեցած ավտովթարից մահացած վրացի մոտոցիկլավարի ընտանիքը բողոք է ներկայացրել Հայաստանի քաղաքացի Սամվել Խառատյանի դեմ, ինչի հետեւանքով էլ վերջինիս միայն երեկ ուշ երեկոյան են թույլատրել գալ Հայաստան՝ մասնակցելու վթարի ժամանակ մահացած իր 13-ամյա որդու հուղարկավորությանը:
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ Սամվել Խառատյանին երկրից մի քանի օրով բացակայելու թույլտվություն տվել են միայն հյուպատոսի, դեսպանի եւ պատգամավորների երաշխավորությամբ: Նույնիսկ այս դեպքում հասնելով հայ-վրացական սահման՝ Սամվել Խառատյանին 2 ժամ պահել են, այնուհետեւ միայն թույլ տվել անցնել սահմանը:
Վանաձորում արդեն Սամվել Խառատյանը հարազատներին պատմել է, որ իր դեմ բողոք կա, մինչդեռ հենց մահացած մոտոցիկլավարն է գերազանցել արագությունը եւ մոտոցիկլը վարել 280 կմ/ժ արագությամբ:
NEWS.am-ի տեղեկություններով՝ մահացած վրացին հայտնի բայքեր է, չեմպիոն, իսկ դեպքի օրն իր նոր մոտոցիկլն էր փորձարկում Քոբուլեթիի փողոցներում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ օգոստոսի 16-ին, ժամը 14.35-ին Վրաստանի Հանրապետության ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացել, որ ժամը 12.59-ին Քոբուլեթի քաղաքի Ռուսթավելի փողոցում վթար է եղել. բախվել են մոտոցիկլետը եւ «Հունդայի» մակնիշի 77 VV 447 մակնիշի ավտոմեքենան:
Վթարի հետեւանքով Հայաստանի քաղաքացի՝ 13-ամյա Քոչար Խառատյանը տեղում մահացել է, իսկ 8-ամյա Ալեքսանդրն ու 12-ամյա Անի Խառատյանները տեղափոխվել են Քոբուլեթի քաղաքի ԲԿ: Մեկ օր անց Անի Խառատյանը տեղափոխվել է Երեւան:

Попавшему в ДТП в Грузии гражданину Армении Самвелу Харатяну только вечером 19 августа разрешили выехать на родину, чтобы присутствовать на похоронах своего 13-летнего сына, погибшего вследствие аварии. Причина в том, что семья мотоциклиста, погибшего в ДТП в Кобулети 16 августа, подала жалобу на Самвела Харатяна.
По сведениям Новости Армении – NEWS.am, Самвелу Харатяну разрешили выехать из Грузии на несколько дней только под поручительство консула, посла и депутатов. Но, даже несмотря на это, когда Харатян доехал до армяно-грузинской границы, его держали два часа и лишь потом разрешили пересечь ее.
В Ванадзоре мужчина рассказал родственникам, что на него подана жалоба, несмотря на то, что именно погибший мотоциклист превысил скорость. По сведениям Новости Армении – NEWS.am, погибший грузин является известным байкером, чемпионом, а в день происшествия испытывал свой новый мотоцикл на улицах Кобулети.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в грузинском курортном городе Кобулети 16 августа в районе 12:59 на улице Руставели произошло дорожно-транспортное происшествие, жертвой которого стал 13-летний гражданин Армении Кочар Харатян. На улице Руставели столкнулись мотоцикл и автомобиль марки «Hundai» с госномерами 77 VV 447. Вследствие дорожно-транспортного происшествия 13-летний мальчик скончался на месте, а С. и А. Харатяны были госпитализированы в медицинский центр Кобулети. Через день Ани Харатян была перевезена в Ереван.