Արարատյան դաշտում ձկնաբուծական տնտեսությունների հաշվին չի կարելի խնայել ջուրը: Այսօր՝ օգոստոսի 20-ին, այդ մասին լրագրողներին հայտարարեց  Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը: Նրա խոսքով՝ հակառակ դեպքում պետությունը կկորցնի հարյուրավոր աշխատատեղեր եւ արտահանելի ճյուղեր: «Եթե ջրի խնայողությունը խիստ բնույթ կրի, ապա 180 ձկնային տնտեսություններից կմնա 15%-ից ոչ ավելին»,-հայտարարեց Աթոյանը:
Հարցին՝ ինչպե՞ս փրկել Արարատյան դաշտի ջրային հորիզոնները ցամաքեցումից  (որի մեղավորներից մեկը համարում են ձկնային ֆերմաների բումը),  Աթոյանը պատասխանեց, որ պետությունը պետք է հետեւի, որպեսզի ձկնային տնտեսությունները առավել ռացիոնալ ծախսեն ջուրը` այն «վերաշրջանառելով» 3-4 անգամ: Եւ նույնիսկ դրանից հետո ջուրը օգտակար է: «Այնտեղ հավաքվում են օրգանական նյութեր, որոնց մենք փորձում ենք քիմիական պարարտանյութերով: Իսկ այստեղ դրանք անվճար եւ պատրաստ վիճակում են: Դատեք ինքներդ՝ որն է ավելի օգտակար», - հայտարարեց Աթոյանը:

Нельзя экономить воду в Араратской долине за счет рыбоводческих хозяйств. Об этом заявил журналистам 20 августа председатель Союза рыбоводов Армении Артур Атоян. По его словам, в противном случае государство лишится сотен рабочих мест и экспортабельной отрасли. «Если экономия воды примет жесткие меры, то из порядка 180 рыбных ферм останется не более 15%», - заявил Атоян.
На вопрос, как же иначе спасти водные горизонты Араратской долины от иссушения (одним из виновников которого называют именно бум рыбных ферм), Атоян ответил, что государство должно следить за тем, чтобы рыбные хозяйства расходовали воду как можно рациональнее, «прокручивая» через пруды по 3-4 раза. Но даже и после этого вода остается полезной. «В ней набираются органические вещества, которые мы пытаемся вносить химическими удобрениями. А тут они есть бесплатно и в готовом виде. Судите сами, что полезней. Решения есть, и далеко не все они сложные, нужно просто уметь их заметить», - заявил Атоян.