Ֆրանսիայի Ընտանիքի հարցերի նախկին նախարար Նադին Մորանոն ֆրանսուհիներին կոչ է արել լողափում բիկինի հագնել:
Մորանոյի հայտարարությունը Ֆրանսիայում վրդովմունքի առիթ է բարձրացրել այն բանից հետո, երբ նա լողափին հիջաբով մահմեդական կնոջ է լուսանկարել՝ մատնանշելով, որ նրա ամուսինը, ի տարբերություն կնոջ, ծովում հանգիստ լողում է: Այս մասին գրում է բրիտանական Telegraph-ը:
«Եթե դուք աշխարհիկ կարգ ունեցող երկիր եք ընտրում, ինչպիսին Ֆրանսիան է, պետք է հարգեք մեր մշակույթն ու կանանց ազատությունը: Կամ էլ կարող եք այլ տեղ գնալ»,- Facebook-ում գրել է Մորանոն:
Նա նաեւ նշել է, որ ֆրանսուհիների պարտքն է՝ լողափին բիկինի հագնել: «Ոչ մի կրոն իրավունք չունի խանգարել այն առաջընթացին, որին մեծ գնով հասել է Ֆրանսիան»,- հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է ֆրանսիացի նախկին նախարարը:

Бывшая министр по делам семьи Франции Надин Морано призвала всех француженок носить бикини на пляже.
Заявление Морано вызвало бурю негодования во Франции после того, как она сфотографировала мусульманку в хиджабе на пляже, указав на то что ее муж, в отличие от нее разделся и плавал в море как ни в чем не бывало, сообщает британская Telegraph.
«Если вы выбираете страну со светским правом, такую как Франция, вам необходимо уважать нашу культуру и свободу женщин. Или же вы можете уехать куда-либо еще»,- написала Морано в Facebook.
Она также отметила, что долг француженки носить бикини на пляже. «Ни одна религия не имеет права мешать прогрессу, которого так дорого стоило достигнуть во Франции»,- заявила Морано в одном из интервью.