Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Գանձասարի վանական համալիրում կբացվի Մատենադարանի (հնագույն հայկական ձեռագրերի ինստիտուտի) մասնաճյուղը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Նախարարը նշեց, որ Գանձասարում ձեռագրերի պահպանման համար ստեղծված են բարենապաստ պայմաններ, այստեղ կգործի դրանց հետազոտման գիտական կենտրոնը. «Մատենադարանից կփոխանցվեն այն ձեռագրերի կրկնօրինակները, որոնք պահպանվել են Ղարաբաղում եւ ժամանակին փոխանցվել Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտին: Կփոխանցվեն նաեւ օրիգինալ ձեռագրեր»:
Բացի այդ, Տիգրանակերտում եւ Ազոխի քարանձավում շարունակվում են հնագիտական պեղումները: Ինչպես նշեց նախարարը, Տիգրանակերտի պեղումները ֆինանսավորվում են պետության միջոցներով, իսկ Ազոխի քարանձավում պեղումներ է իրականացնում նաեւ միջազգային գիտական արշավախումբը:

В монастырском комплексе Гандзасар в Нагорно-Карабахской Республике откроется филиал Института древних армянских рукописей Матенадаран. Об этом в беседе с журналистами заявила министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян.
Министр отметила, что в Гандзасаре созданы условия для хранения рукописей, здесь будет функционировать научный центр по их изучению: «Из Матенадарана будут переданы копии тех рукописей, которые были сохранены в Карабахе и в свое время переданы Институту древних рукописей. Также будут переданы оригинальные рукописи».
Кроме этого, в Карабахе продолжаются раскопки в Тигранакерте и Азохской пещере. Как отметила министр, раскопки в Тигранакерте осуществляются при финансировании государства, а в Азохе раскопки осуществляет также международная научная экспедиция.