Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավորները ընտրված 12-րդ նախագահի երդմնակալությանը մասնակցելու հրավեր են ստացել: Արարողությունը կկայանա օգոստոսի
28-ին, ժամը 14.00-ին, ասված է  Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքի հաղորդագրությունում:
Օգոստոսի 10-ին տեղի են ունեցել Թուրքիայի պատմության մեջ նախագահի առաջին ուղիղ ընտրություններ, որոնցում հաղթել է երկրի գործող վարչապետ Թայիփ Էրդողանը՝ հավաքելով  52% ձայն:
Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Ջեմիլ Չիչեքը պատգամավորներին նամակ է ուղարկել, որում հայտարարել է արտահերթ նիստ գումարելու մասին՝ նոր նախագահի պաշտոնավարմանն անցնելու հանդիսավոր արարողության կապակցոությամբ:
Կանոնադրության համաձայն՝ Էրդողանը սեւ  կոստյում է հագնելու:  Երկրի նոր նախագահի երդմանը հրավիրվածները հետեւելու են կանգնած: Դրանից հետո կհնչի Թուրքիայի պետական հիմնը:  Արարողության ավարտից հետո Թայիփ Էրդողանը կմեկնի Աթաթուրքի դամբարան, իսկ հետո նախագահի նստավայր՝ Անկարայի Չանքայ թաղամասում, որտեղ լիազորությունները ձեւական հանձնելու համար նրան է սպասելու Թուրքիայի 11-րդ նախագահ Աբդուլա  Գյուլը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Anadolu գործակալությունը:

Депутаты парламента Турции получили приглашение на инаугурацию избранного 12-го президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, которая пройдет 28 августа в 14.00, говорится в опубликованном заявлении председателя парламента Турции Джемиля Чичека.
Десятого августа прошли первые в истории Турции прямые выборы президента, которые выиграл действующий премьер-министр страны Тайип Эрдоган, набрав 52% голосов избирателей.
Председатель парламента Турции Джемиль Чичек разослал депутатам письмо, в котором объявил о созыве внеочередного заседания по случаю торжественной процедуры вступления в должность нового президента.
Согласно регламенту, Эрдоган будет одет в черный костюм. Присягу нового президента страны приглашенные зрители будут наблюдать стоя. После этого прозвучит государственный гимн Турции. По окончании церемонии, согласно традиции, Тайип Эрдоган отправится в мавзолей Ататюрка (Аныткабир), а затем в резиденцию президента в анкарском районе Чанкая, где для символической передачи полномочий его будет ждать 11-й президент Турции Абдуллах Гюль, сообщает РИА Новости  http://ria.ru/ со ссылкой на агентство Anadolu.