Սեւանա լճում իշխան ձկան բազմացման ծրագիրը վտանգավոր է սինթետիկ կերի պատճառով: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 27-ին, լրագրողներին հայտարարեց ջրային ռեսուրսների գծով փորձագետ, Համահայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Քնարիկ Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ կերի մեջ ազոտի ու ֆոսֆորի համադրությունը կարող է բավականին վտանգավոր լինել: Աղտոտումը էլ ավելի է խորանում, քանի որ կերի մի մասը, որը ձուկը չի հասցնում սպառել, նստում է ջրի հատակը:
Իր հերթին, Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը հավելեց, առաջին 15 րոպեների ընթացքում ձկան կողմից չսպառված կերը հատակին վերածվում է աղբի:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. դեկտեմբերին կառավարությունը հավանություն էր տվել պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության հիման վրա Սեւանա լիճը ձկնաբուծարան դարձնելու ծրագրին: Նախագծին անհրաժեշտ ներդրումները մինչեւ 2023թ. գնահատվում են 66 մլրդ դրամ (մոտ 162 մլն դոլար): Արտադրանքի 75%-ը՝ թարմ, սառեցված, ապխտած, պահածոյացված ձկներ, ծրագրվում է արտահանվել:
Ծրագիրը նախատեսում է լճում իշխանի արտադրության ծավալները 10 տարվա ընթացքում (մինչեւ 2023թ) տարեկան հասցնել մինչեւ 50 հազար տոննա:

YEREVAN. – The government project, which aims to breed trout in Armenia’s Lake Sevan, is dangerous because of the synthetic feed to be given to this fish.
Water resources expert and environmentalist Knarik Hovhannisyan stated the aforesaid at a press conference on Wednesday.
She noted that the nitrogen and the phosphorus in the feed can be quite hazardous, and the water pollution is further exacerbated because a portion of this feed, which the fish cannot manage to consume, sits at the bottom of the water.
In turn, Artur Atoyan, who is head of the Armenian Fish Farmers Association, added that the feed, which the fish do not consume within the first fifteen minutes, turns into waste at the bottom of the water.