Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության նախագահ է ընտրվել: Նրա թեկնածությունը աջակցել են Անկարայում կայացած կուսակցության արտահերթ համագումարի 1388 պատվիրակներից 1382-ը: 6 քվեաթերթիկներ անվավեր են ճանաչվել, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Դավութօղլուն կուսակցության ներսում լայն կոնսենսուսի հիման վրա առաջադրված  միակ թեկնածուն է եղել: Օգոստոսի 21-ին նրա անունը անձնապես տվել է վարչապետը՝ Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության առաջնորդ Էրդողանը:
Ակնկալվում է, որ օգոստոսի 28-ին՝ նախագահի լիազորությունները Էրդողանին փոխանցելու արարողությունից հետո Էրդողանը Դավութօղլուին անմիջապես կհանձնարարի ձեւավորել նախարարների նոր աշխատակազմ, որից հետո խորհրդարանը արտահերթ նիստ կգումարի վարչապետին եւ աշխատակազմը հաստատելու համար: Ինչպես հայտարարել է  Էրդողանը, կառավարության ձեւավորվումը կավարտվի օգոստոսի 29-ին:
Դավութօղլուն վերջին 5 տարիներիը ընթացքում եղել է Թուրքիայի արտգործնախարարը: Արտաքին քաղաքականության ոլորտում վերջինս համարվում է Էրդողանի «աջ ձեռքը»:

Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу избран председателем правящей Партии справедливости и развития (ПСР). Его кандидатуру поддержали 1382 из 1388 делегатов внеочередного съезда ПСР, проходящего в Анкаре. Шесть бюллетеней оказались недействительными, передает ИТАР-ТАСС
Давутоглу был единственным кандидатом на этот пост, выдвинутым на основании широкого консенсуса внутри партии. 21 августа его имя лично назвал премьер-министр, лидер ПСР Тайип Эрдоган, который вступает в должность президента. ПСР сочла, что главой правящей партии и правительством должен быть один человек.
Ожидается, что 28 августа после церемонии передачи президентских полномочий Эрдоган практически сразу поручит Давутоглу сформировать новый кабинет министров. После этого парламент соберется на внеочередное заседание для утверждения премьера и кабинета. Как объявил Эрдоган, формирование правительства завершится к 29 августа.
Давутоглу возглавляет МИД последние пять лет. Он считается «правой рукой» Эрдогана на внешнеполитической арене.