Հայաստանում 1999թ.-ից օգոստոսի վերջին կիրակին հայտարարվել է Սեւանա լճի օր: Այս որոշումն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարությունը՝ Սեւանա լճի պաշտպանությանն ուղղված ծրագրում ընդգրկելով միջոցառումներ, որոնք կապված են այդ օրվա հետ, այդ թվում Սեւանի ափի մաքրում: Այս միջոցառումներին մասնակցում են բնապահպանականա ու սկաուտական ջոկատներ: Միջոցառումներն անցկացվում են Սեւանի Ազգային պարկի աշխատկիցների վերահսկողության ներքո:
Սեւանը Կովկասի խոշորագույն բարձր լեռնային լիճն է: Այն գտնվում է 1900 մետր բարձրության վրա. մակերեսը կազմում է 1240 քառակուսի կմ, խորությունը՝ 83 մետր: Լիճ է թափվում 28 գետ, սկիզբ է առնում Հրազդանը (Արաքսի վտակ): Լիճը տեկտոնական բնույթ ունի:  Ավազանը տեկտոնական ծագում ունի, իսկ պատվարը վերջերս է գոյացել՝ հոլոցենային լավաների հետեւանքով: Սեւանը շրջապատված է լեռնագագաթներով. հյուսիս- արեւմուտքից Փամբակի լեռնաշղթայով, հյուսիս-արեւելքից՝ Սեւանի եւ Արեգունի, արեւմուտքից եւ հարավից՝ Գեղամա ու Վարդենիսի լեռնաշղթաներով:

В Армении с 1999 года последнее воскресенье августа объявлено Днем озера Севан. Это решение приняло Министерство охраны природы Республики Армения, включив в программу по сохранению озера Севан мероприятия, связанные с этим днем, среди которых — очистка побережья Севана. В этих мероприятиях участвуют экологические и скаутские отряды. Мероприятия проходят под контролем сотрудников Севанского Национального парка.
Севан — высокогорное озеро в Армении, крупнейшее на Кавказе. Севан расположен на высоте 1900 метров; площадь 1240 квадратных километров, глубина озера достигает 83 метров. В озеро впадает 28 рек, а вытекает река Раздан (приток Аракса). Озеро тектонического запрудного характера. Котловина тектонического происхождения, а запруда образовалась сравнительно недавно, вследствие излияния голоценовых лав. Севан окружен горными хребтами: с северо-запада — Памбакским, с северо-востока — Севанским и Арегуни, с запада и юга — Гегамским и Варденисским хребтами.