Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը զգուշացրել է զերծ մնալ Իրաքի հյուսիսում քրդական պետության ստեղծումից:
Hannoversche Allgemeine Zeitung թերթում հրապարակված հարցազրույցում Գերմանիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ պետք է զգուշանալ մերձավոր արեւելյան երկրի հետագա պառակտման հետեւանքներից:  Շտայնմայերը հետագա հետեւանքներ է անվանել «նոր սահմանների եւ պետական տարածքների համար նոր մարտերը», որն, իր հերթին, կհանգեցնի «լայնարձակ շրջանների անկառավարելիության»:
Շտայնմայերը հայտարարությունն արել է Գերմանիայի կառավարության՝ «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ պայքարելու համար քուրդ զինված  խմբավորումներին հակատանկային հրթիռներ եւ ականանետներ մատակարարելու վերաբերյալ որոշմանը զուգահեռ, փոխանցում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ Շտայնմայերի` անհրաժեշտ է թույլ չտալ, որպեսզի քրդերը զենքն ուղղեն սեփական պետության դեմ կամ էլ այն հայտնվի իսլամիստների ձեռքում: Գերմանացի դիվանագետը կարծում է, որ ռիսկը նվազագույնի կարելի է հասցնել այն դեպքում, եթե սպառազինությունը մատակարարվի զինանոցներ ստեղծելու համար ոչ բավարար քանակությամբ, որոնք հետագայում կարող են օգտագործվել զինված հակամարտություններ հրահրելու համար:

Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер предостерег от образования независимого курдского государства на севере Ирака.
В опубликованном интервью газете Hannoversche Allgemeine Zeitung глава немецкого МИДа заявил, что стоит опасаться последствий дальнейшего раскола ближневосточной страны. Возможными последствиями Штайнмайер назвал «новые бои за новые границы и государственные территории», что, в свою очередь, приведет к «неуправляемости обширных регионов».
Политик сделал заявление на фоне решения правительства ФРГ о поставках курдским военизированным формированиям противотанковых ракет и пулеметов для борьбы с боевиками террористической организации «Исламское государство», сообщает русская служба Deutsche Welle
По мнению Штайнмайера, необходимо исключить вероятность того, что курды направят оружие против собственного государства или оно попадет в руки исламистов. Немецкий дипломат считает, что риски можно свести к минимуму в том случае, если поставлять вооружения в объемах, недостаточных для создания военных складов, которые затем могут использованы для разжигания вооруженных конфликтов.