Մոսկվայի բորսայում սեպտեմբերի 1-ին դոլարի եւ եվրոյի փոխարժեքի աճ է գրանցվել: Ուկրաինայի դեպքերի ֆոնին դոլարը հասել է պատմական առավելագույնին, եվրոն մայիսից հետո առաջին անգամ հասել է 49 ռուբլու: Առավոտյան դոլարն արժեր 37,39 ռուբլի, եվրոն հասել էր 49,09 ռուբլու, հայտնում է AFP-ն:
Փորձագետները ռուբլու վրա ճնշումը բացատրում են աշխարհաքաղաքականությամբ, նշում է «Ինտերֆաքսը»:
Նախօրեին Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ գագաթաժողովում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել  Ուկրաինայում իրադրության լարվածության սրման դեպքում  նոր պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, որոնք կարող են անդրադառնալ ֆինանսական եւ էներգետիկ  հատվածների վրա: Երկրները նախատեսում են որոշակի առաջարկներ մշակել շաբաթվա ընթացքում:
The Wall Street Journal թերթը հայտնում է, որ ԱՄՆ պաշտոնատար անձինք աշխատում են ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ` պատժամիջոցները կիրառելու ժամկետը եւ դրանց խստությունը համակարգելու համար:  Ամերիկյան պատժամիջոցները կոչված են ազդելու Կրեմլում որոշումների կայացմանը մասնակից անձանց վրա, գրում է թերթը:

1 сентября на Московской бирже зафиксирован рост курсов доллара и евро. На фоне событий в Украине доллар обновил исторический максимум, евро впервые с мая достиг 49 рублей. Утром доллар стоил 37,39 рубля, евро поднимался до отметки 49,09 рубля, сообщает агентство AFP.
Эксперты объясняют давление на рубль геополитикой, отмечает Интерфакс
Накануне саммит Евросоюза, состоявшийся в Брюсселе, договорился о введении - в случае продолжения эскалации конфликта в Украине - новых санкций в отношении России, которые могут коснуться финансового и энергетического секторов. Конкретные предложения страны ЕС планируют разработать в течение недели.
Как сообщает издание The Wall Street Journal, американские официальные лица работают в тесном контакте с Европейским Союзом, чтобы координировать санкции по времени введения и жесткости. При этом американские санкции призваны оказать воздействие на людей, близких к принятию решений в Кремле, пишет газета.