Ավագ դպրոցների իրական առաքելության իրականացման եւ դրանց վարկանիշի բարձրացման նպատակով դրանցում անհրաժեշտ է կրրեդիատային համակարգի ներդնում: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ ավագ դպրոցները երիտասարդներին ուղղորդում են բուհ. «Կրեդիտային համակարգի շնորհիվ, ավագ դպրոցների աշակերտները միասնական քննությունների հանձնման ժամանակ առավելություն կստանան: Այսինքն, միասնական քննություններում հավաքած գնահատականները կավելանան այդ կրեդիտներին: Հետագայում նշված կրեդիտները կարող են օգտագործվել նաեւ բուհում աշակերտներին այդ կամ այն առարկայից կամ դասերի այցելություններից ազատելու համար»:
Նրա խոսքով՝ ներկայումս այդ հարցը քննարկվում է, մինչեւ նոյեմբեր կառավարությունը կսահմանի կրեդիտային համակարգի ներդրման չափանիշները, եւ 2016թ.-ից այն կգործարկվի: «Սա կօգնի լուծել նաեւ հաճախումների խնդիրը. աշակերտները նախընտրում են միայն բուհի քննությունների համար անհրաժեշտ 2-3 առարկաների դասերին մասնակցել: Կրեդիտային համակարգը կօգնի երեխային հասկանալ, որ եռամյա ավագ դպրոցում շատ կարեւոր են նաեւ այլ դասավանդվող առարկաները», - ընդգծեց Նարինե Հովհաննիսյանը:
Կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը կարծիք հայտնեց, որ ապագայում կրեդիտային համակարգը կարող է փոխարինել միասնական քննությունների ինստիտուտին:

С целью выполнения истинной миссии старших школ и повышения их рейтинга чрезвычайно важно внедрение в них кредитной системы. Об этом на пресс-конференции 1 сентября заявила начальник Управления общественного образования Министерства образования и науки Армении Нарине Ованнисян.
Напомним, что старшие школы направляют молодежь в вузы, она отметила: «Благодаря кредитной системе, ученики старших школ смогут получить привилегию во время сдачи единых экзаменов. То есть те баллы, которые наберут ученики на единых экзаменах, прибавятся к этим кредитам. В дальнейшем отмеченные кредиты могут быть использованы также в вузе для освобождения учеников от посещения уроков того или иного предмета».
По ее словам, этот вопрос в настоящее время обсуждается, до ноября Правительство установит критерии внедрения кредитной системы, и с 2016 года она будет внедрена. «Это поможет решить вопрос посещений: ученики предпочитают посещать уроки только по 2-3 предметам, необходимым для экзаменов в вузе. Кредитная система поможет ребенку понять, что в трехгодичной старшей школе очень важны также другие преподаваемые предметы», - подчеркнула Нарине Ованнисян.
Начальник Управления общественного образования Министерства образования и науки выразила мнение, что в будущем кредитная система может заменить институт единых экзаменов.