Հնագետները, որոնք սովոր են մետաղադրամ կամ թանկարժեք քարեր հայտնաբերել, պեղումների ընթացքում 2000 տարվա հնության փայտե զուգարանակոնքի նստարան են գտել: Չնայած այն պակաս գլամուր է, քան հետազոտողների նախորդ գտածոները, դրա հայտնաբերումը հիացրել է գիտնականներին, քանի որ նմանատիպ միակ լավ պահպանված իրն է:
Զուգարանակոնքի նստարանը հայտնաբերվել է Նորթամբերլենդ կոմսությունում՝ «Ադրիանոսի պատերի» տարածքում. պաշտպանական կառույց, որը հռոմեացիները կառուցել են Ադրիանոս կայսեր հրամանով, ժամանակակից շոտլանադացիների նախնիներ պիկտերի հարձակումների մասին նախազգուշացումների համար եւ, ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվել են սահմանին հաստատված զինվորականների կողմից, որոնց խնդիրը բարբարոսներին սարսափի մեջ պահելն էր:
Ըստ «FederalPost»-ի, պեղումների ղեկավար դոկտոր Էնդրյու Բիրլին ասել է, որ  նախկինում այդ տարածքում ինքը ոսկի, արծաթ կամ իրեր է հայտնաբերել, որոնք ցուցադրել են հռոմեական բանակի ռազմական ուժը, ինչպես նաեւ բավական ինքնատիպ գտածոներ, ինչպիսիք են նամակները, կոշիկները եւ մանկական մաշիկները:
«Մեր ձեռքերում երբեք նման լավ պահպանված փայտե նստարան չի հայտնվել: Երբ սկսեցինք պեղումները, հասկացանք, որ գտել ենք: Այս իրը պատրաստված է փայտի կտորից եւ բավական հարմարավետ տեսք ունի»,- պատմել է պեղումների ղեկավարը:

Археологи, более привыкшие к обнаружению монет и драгоценных камней, во время раскопок наткнулись на 2000-летний деревянный стульчак (сиденье в уборной с отверстием в середине). Несмотря на то, что артефакт менее гламурный, чем предыдущие находки исследователей, его обнаружение привело ученых в восторг, поскольку это единственное настолько хорошо сохранившееся изделие такого рода.
Сиденье для унитаза было найдено в графстве Нортамберленд на территории «Стены Адриана» — оборонительного укрепления, построенного римлянами по распоряжению императора Адриана для предупреждения набегов предков нынешних шотландцев (пиктов), и, скорее всего, использовалось расквартированными на границе солдатами, задачей которых было держать варваров в страхе.
По словам руководителя раскопок, доктора Эндрю Бирли, ранее он находил в этом районе золото и серебро или артефакты, демонстрирующие военную мощь римской армии, а также довольно заурядные вещи, такие как письма, обувь и детские пинетки.
«В наши руки никогда не попадало прекрасно сохранившееся деревянное сиденье. Как только мы начали раскопки, то сразу поняли, что нашли. Этот предмет сделан из куска дерева и выглядит довольно комфортно»,- поведал руководитель раскопок, сообщает FederalPost http://fedpost.ru/