Հայաստանը Եվրասիական միությունից օգուտ կարող է ակնկալել միայն այն ժամանակ, երբ անդամակցի դրան, սեպտեմբերի 2-ին լրագրողներին ասել է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ հազիվ թե խելամիտ լիներ ակնկալելը, որ ռուսական խոշոր ներդրումները, օրինակ՝ «Նաիրիտի» վերակառուցման համար, Հայաստան կհոսեն անմիջապես այն բանից հետո, երբ հանրապետությունը որոշեց անդամակցել ԵՏՄ-ին:
«Հայկական տնտեսությունը բավականին թեթեւացնող առավելություններից մեկը, որի մասին պայմանավորվել են  Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահները 2013թ. դեկտեմբերին, գազի սակագինն է: Սահմանին դա շատ ցածր գին է, որը Հայաստանը հաստատ չէ կարող ստանալ, եթե ինտեգրացիոն  այլ դաշինքում լիներ », - նշել է Մինասյանը:
Հիշեցնենք,  2013 թ. դեկտեմբերին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան այցի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել էին հայկական սահմանին գազի սակագնի վերաբերյալ` 189 դոլար հազար խմ-ի դիմաց՝ առաջիկա 5 տարում:

YEREVAN. – Armenia may count on the benefits of the Eurasian Union as soon as the country joins the bloc, MP Gagik Minasyan told reporters.
It would be hardly reasonable to expect that large Russian investments, for instance for renovation of Nairit chemical plant, will flow to Armenia immediately after the country decided to join the Eurasian Union, but has not joined it yet.
“One of the preferences is a gas price that had been agreed by the presidents of Russia and Armenia in December 2013. It is a very low price on the border that Armenia could not get being a part of any other integration bloc,” Minasyan noted.
During Vladimir Putin's visit to Armenia last December, the parties agreed to set price on the border at $189 per thousand cubic meters for the next five years.