ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի եւ Լատվիայի, Լիտվայի ու Էստոնիայի նախագահների միջեւ Տալինում սեպտեմբերի 3-ին կայանալիք հանդիպման ընթացքում երկրների ղեկավարները պայքարելու են ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից բալթյան պետությունների պաշտպանության մեջ ներդրման ավելացման համար: Այս մասին գրում ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Լատվիայի նախագահ Անդրիս Բերզինշի խոսքով՝ անվտանգությունը մշտապես եղել է ԱՄՆ-ի եւ Լատվիայի գործընկերության անկյունաքարը: «Լատվիան միշտ պաշտպանել է ԱՄՆ-ի ջանքերն ու գործողությունները՝ ամուր միջազգային դիրքորոշման հավաքականացման համար»,- ընդգծել է նա:
Անդրիս Բերզինշը հավելել է, որ Ուելսում ՆԱՏՕ-ի առաջիկա գագաթաժողովում բալթյան երկրների համար կարեւորագույն հարցերից կլինի ամերիկյան դերը տարածաշրջանում ռազմական ներկայության ապահովման գործում՝ որքան անհրաժեշտ է երկար: Ռազմական ներկայության ներքո ընկալվում է դաշնակիցների մշտական զորավարժությունների անցկացումը բալթյան երկրներում եւ Լեհաստանում, ինչպես նաեւ առանձին կառույցների ստեղծումը:
Օբամային սեպտեմբերի 2-ին Մերձբալթյան երկրներում ՆԱՏՕ-ի մշտական զինված ուժեր տեղակայելու կոչով դիմել են «Օգոստոսի 20-ի ակումբի» ներկայացուցիչները, որում միավորվել են Էստոնիայի Գերագույն Խորհրդի պատգամավորներ, ինչպես նաեւ Լատվայի եւ Լիտվայի Գերագույն Խորհուրդների նախկին անդամներ, ովքեր 1991 թվականւին որոշում են ընդունել վերականգնել այդ հանրապետությունների անկախությունը:
Նշենք, որ բալթյան պետությունների նախագահների հետ հանդիպումից հետո  Բարաք Օբաման կմեկնի Ուելս, որտեղ սեպտեմբերի 4-5-ին նախանշված է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը:

На предстоящей 3 сентября в Таллине встрече с президентом США Бараком Обамой президенты Латвии, Литвы и Эстонии будут добиваться большего вклада стран-членов НАТО в оборону стран Балтии, сообщает ИТАР-ТАСС.
По словам главы латвийского государства Андриса Берзиньша, безопасность всегда была краеугольным камнем партнерства Латвии и США. «Латвия всегда поддерживала усилия и действия США по консолидации твердой международной позиции», - подчеркнул он. Андрис Берзиньш добавил, что на предстоящем саммите НАТО в Уэльсе одним из важнейших вопросов для стран Балтии будет роль США в обеспечении военного присутствия в регионе настолько долго, насколько это будет необходимо. Под военным присутствием предполагаются регулярные учения союзников в странах Балтии и Польше, а также создание отдельных структур.
С призывом разместить в странах Балтии постоянные военные силы НАТО 2 сентября обратились к Обаме представители «Клуба 20 августа», объединяющего депутатов Верховного Совета Эстонии, а также бывших членов Верховных Советов Латвии и Литвы, которые в 1991 году приняли решение о восстановлении независимости этих республик.
Отметим, что после встречи с президентами стран Балтии американский лидер отправится в Уэльс, где 4-5 сентября намечен саммит НАТО.