Հայաստանի բանկերի ֆինանսական գործակալներին կվերադարձնեն ԱԱՀ-ի դաշտ: ԱԱՀ-ի մասին օրենքում համապատասխան փոփոխությունները հավանության են արժանացել են կառավարության այսօրվա՝ սեպտեմբերի 4-ի, նիստին:
Ինչպես նշվում է օրինագծին կից բացատրագրում, բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների ֆինանսական գործակալները (ներկայացուցիչները), ինչպես նաեւ բրոքերները ազատված են ԱԱՀ-ից:
Այդուհանդերձ, նրանք ֆինանսական շուկայում նաեւ այնպիսի ծառայություններ են մատուցում, որոնց համար նաեւ ոչ տոկոսային եկամուտ են ստանում, ինչը միջազգային պրակտիկայում ընդունված է հարկել ԱԱՀ-ով: Այստեղ ներառվում են բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ բրոքերների վերոհիշյալ ծառայությունները:

Финансовых агентов банков Армении вернут в поле НДС. Соответствующие изменения в Законе об НДС были одобрены на заседании правительства Армении 4 сентября.
Как отмечается в пояснительной записке к законопроекту, финансовые агенты (представители) банков и кредитных организаций, а также брокеры освобождены от НДС.
Тем не менее, на финансовом рынке они предоставляют и такие услуги, за которые получают и не процентный доход, который в международной практике принято облагать НДС. Сюда входят упомянутые услуги финансовых агентов банков и кредитных организаций, а также брокеров.