Օգոստոսին Ռուսաստանի ավտոշուկան նվազել է ավելի քան 25%-ով, սակայն, այդուհանդերձ, Եվրոպայում մեծությամբ երկրորդն է: autostat.ru-ի փոխանցմամբ՝ նման արդյունքի պատճառը Եվրոպայում ավտոմեքենաների նկատմամբ պահանջարկի՝ արդեն ավանդույթ դարձած ամառային անկումն է:
Եվրոպայի ավտոարտադրողների ազգային ընկերակցությունների տվյալներով՝ նոր մեքենաների իրացման ցուցանիշով առաջատարը Գերմանիան է, որտեղ ավելի քան 213 հազար մեքենա է վաճառվել (-0,4%): Անցած շաբաթ Ռուսաստանում վաճառվել է 161 հազար միավոր ավտոմեքենա:
83, 4 հազար ավտոմեքենաների վաճառքի (-3%) ցուցանիշով երրորդ տեղում հայտնվել է Ֆրանսիան: Հաջորդիվ Մեծ Բրիտանիան է. վերջինիս ավտոշուկան աճել է 9,4%-ով՝ վաճառելով 72,2 հազար ավտոմեքենա: Իսպանական շուկան, շնորհիվ նոր տնտեսական ավտոմեքենաների գնումների սուբսիդավորման խթանային ծրագրի, 12 ամիս անընդմեջ սրընթաց աճ է գրանցել. օգոստոսին գրանվել է վաճառքի 13,7% աճ՝ մինչեւ 45,4 հազար ավտոմեքենա:

В августе автомобильный рынок России снизился более чем на 25%, но тем не менее стал вторым по величине в Европе. Как сообщает autostat.ru, причиной такого результата стал традиционный для Европы летний спад спроса на машины.
По данным национальных ассоциаций автопроизводителей Европы, лидером по реализации новых машин в августе осталась Германия, где было продано более 213 тысяч авто (-0,4%). В России продажи автомобилей в прошлом месяце составили более 161 тысяч единиц.
На третье место вышла Франция с показателем 83,4 тысяч автомобилей (-3%). Далее идет Великобритания, чей авторынок вырос на 9,4% — до 72,2 тыс. машин. На пятом месте по-прежнему Италия с результатом 53,2 тысяч авто (-0,2%). Испанский авторынок показывает рост двенадцатый месяц подряд благодаря стимулирующей программе по субсидированию покупок новых экономичных автомобилей: за август продажи выросли на 13,7% — до 45,4 тысяч автомобилей.