Մոսկվայի բորսայի բաց աճուրդում սեպտեմբերի 15-ին դոլարի փոխարժեքը ռուբլու նկատմամբ պտմության մեջ առաջին անգամ հատել է  38 ռուբլու շեմը: ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ նախորդ օրվա համեմատ, դոլարի փոխարժեքը աճել է 24 կոպեկով եւ կազմել 38,02 ռուբլի: Միաժամանակ ռուբլին նվազել է նաեւ եվրոյի նկատմամբ: Եվրոյի փոխարժեքն աճել է 25 կոպեկով եւ կազմել 49,20 ռուբլի:
Ռուսական ռուբլու թուլացման պատճառը Ռուսաստանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի կողմից սեպտեմբերի 12-ին կիրառած պատժամիջոցներն են: Պատժամիջոցները վերաբերում են Ռուսաստանի պաշտպանական եւ նավթային ոլորտներին, ինչպես նաեւ ռուսական մի շարք բանկերին, ներառյալ` Սբերբանկը:

На открытии торгов Московской биржи 15 сентября курс доллара по отношению к рублю впервые в истории пересек рубеж 38 рублей. Как сообщает ИТАР-ТАСС, по сравнению с предыдущим днем, курс доллара вырос на 24 копейки и составил 38,02 рубля. Одновременно  рубль упал также по отношению к евро. Курс евровалюты вырос на 25 копеек и составил 49,20 рубля.
Причиной ослабления российского рубля стали  новые санкций в отношении России, введенные США и Евросоюзом 12 сентября. Санкции  коснулись предприятий оборонного и нефтяного сектора России, а также ряда российских банков, включая Сбербанк