Թուրքիայի ԵՄ-ի հարցերով նախարար Վոլքան Բոզքըրը հայտարարել է, որ Թուրքիան իր լուման է ներդրել Հայաստանի հետ հարաբերությունների առաջխաղացման գործում:
Լիսաբոն իր այցի ընթացքում` նախարարն անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, գրում է թուրքական «Sabah»-ը: Նա հատկապես ընդգծել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նամակի կարեւորությունը,  որոմ վերջինս ցավակցել էր հայերին` ապրիլի 24-ի նախօրեին:
«Այդ նամակով մենք ցույց տվեցինք, որ թերթում ենք սրտաճմլիկ իրադարձությունների էջը եւ խաղաղության ձեռք պարզում: Եթե մեր գործընկերները սեղմեն այն, մենք կկարողանանք նոր էջ բացել: Չի կարելի ապագա շարժվել ատելությամբ», - հայտարարել է Բոզքըրը:
Նախարարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների ապագան կառուցվելու է փոխադարձ հանդուրժողականությամբ: «Այսուհետ բոլորը պետք է խաղաղ ապրեն եւ մոռանան անցյալի միջադեպերը: Մենք` որպես Թուրքիայի Հանրապետություն,  մեր լուման ներդրել ենք», - ընդգծել է նա`  «մոռանալով» հիշատակել, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները սառեցվել են` Անկարայի կողմից Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ նախապայմաններ մտցնելու պատճառով:

Turkey has made its contribution to normalization of relations with Armenia , Turkey's EU Minister Volkan Bozkir said during his visit to Lisbon.
Speaking about relations with Armenia, he underscored the significance of President Recep Tayyip Erdoğan's letter of condolences sent ahead of April 24, Sabah reported.
“With this letter, we showed that we are turning over a new leaf to heartbreaking events and offer a hand of peace. If [our] counterpart accepts this hand, we may open a new page. It is impossible to walk [together toward] the future of the world with hatred and by killing each other,” Bozkir said.
He called on both sides to build the future taking into account the urgency of both sides' tolerance.
“From now on, it is a must for everyone to live peacefully and leave past incidents behind. We, as the Republic of Turkey, did our bit.”