Հայ մաքսավորները իրանական բեռների համար բարդացնում են սահմանի հատումը: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, լրագրողներին հայտարարեց հայկական ծագմամբ իրանցի ձեռնարկատեր եւ բարեգործ Լեւոն Ահարոնյանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի մաքսայինները կամայականորեն գներ են սահմանում մաքսազերծման համար՝ մերժելով ապրանքի ինվոյսային արժեքը հաստատող հաշիվ-ֆակտուրաները: «Կիրառում են նաեւ ձեւակերպումների հետ կապված քաքշուքներ: Գազային բալոններ ներմուծելիս ինձ ասացին, որ բոլոր հարցերը պետք է պարզել պաշտպանության նախարարության հետ եւ ես այդպես էլ չհասկացա՝ ինչու», - հավելեց Ահարոնյանը:
Ձեռնարկատիրոջ խոսքով՝ նա իր դժգոհությունը բացահայտ արտահայտել է, ինչով եւ բարկացրել մաքսավորներին: «Նրանք, հավանաբար, կարծում են, որ մաքսակետը հաշիվներ մաքրելու վայր է: Ուստի հաջորդ տարի կրկին ինձ հիշեցին: Նման վերաբերմունքը ես չեմ կարող հասկանալ: Իրանում նման բան չկա», - նշեց Ահարոնյանը:
Նկատենք, որ իրանական կողմից հետ կապված բարդությունների թվում կարելի է նշել նաեւ Իրանում արտադրվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ արգելակիչ հարկերը, ինչպես նաեւ հայկական բեռնատարների մուտքի արգելքը դեպի Իրան. սահմանին բեռը պետք է քաշքշելով հասցնել մինչեւ իրանական սահման: Այնինչ իրանական բեռնատարները ազատ մուտք են գործում Հայաստան:

Армянские таможенники усложняют пересечение границы для иранских грузов. Об этом заявил журналистам 16 сентября иранский предприниматель и филантроп армянского происхождения Левон Агаронян. По его словам, таможенники Армении произвольно применяют контрольные цены для растаможки, отклоняя счета-фактуры, подтверждающие инвойсную стоимость товара, более низкую. «Применяют и проволочки с оформлением. Когда я возил сюда газовые баллоны, мне предписали уладить вопросы с Минобороны – я так и не смог понять зачем», - добавил Агаронян.
По словам предпринимателя, он выразил свое недовольство открыто, чем и озлобил таможенников против себя. «Они, видно, решили, что таможня – это место для сведения счетов. Поэтому на следующий год они мне попытались все припомнить. Такого отношения я понять не могу. В Иране ничего подобного нет», - отметил Агаронян.
Заметим, что среди сложностей с иранской стороны можно назвать заградительные пошлины на ряд товаров, производящихся в Иране, а также запрет на въезд в Иран армянских фур: на границе груз нужно перетаскивать в иранские. Между тем, иранские фуры въезжают в Армению свободно.