Թուրքիան եւ թուրք-կիպրոսյան համայնքի ղեկավարությունը պետք է հրաժարվեն իրենց անընդունելի պահանջներից, ներառյալ` ինքնահռչակված Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության ճանաչումը, եթե իսկապես ցանկանում են հասնել Կիպրոսի հիմնախնդրի կարգավորման, ասված է Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտոնական ներկայացուցիչ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսի տարածած հայտարարությունում:
Այն արվել է թուրքական զորքերի կողմից զավթված կղզու հյուսիսային տարածք  Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի այցի կապակցությամբ:  Դավութօղլուն Կիպրոսի հույներին մեղադրել է այն բանի համար, որ Կիպրոսի հիմնախնդիրը մինչ այժմ լուծված չէ: Նա Հունաստանին, ինչպես նաեւ Մեծ Բրիտանիային եւ ԱՄՆ-ին կոչ է արել ներդրում ունենալ կարգավորման հարցում: Թուրքիայի նոր վարչապետն իր հույն գործընկեր Ատոնիս Սամարասին հրավիրել է Կիպրոսի հարավային հատվածում միասին թեյ խմելու, իսկ այնուհետեւ անցնել հյուսիսային կողմ եւ քննարկել Կիպրոսի հարցը, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հունաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Կոնստանտինոս Կուտրասն ի պատասխան հայտարարել է, որ Թուրքիայից է կախված կարգավորման հասնելուն նպաստելող որոշումը, որը, սակայն, անհնար է, «քանի դեռ կղզում շարունակում է մնալ զավթիչ բանակը, քանի դեռ Անկարան անհարգալից է վերաբերվում ՄԻԵԴ-ի դրույթներին, քանի դեռ ընթանում է զավթած տարածքների գաղութականացումը` Թուրքիայից ժամանող վերաբնակեցվածների կողմից, ինչպես նաեւ քանի դեռ թուրք-կիպրական կողմը շարունակում է  ոչ արդյունավետ դիրք զբաղեցնել միջհամայնքային բանակցություններում»:

Турция и руководство турко-кипрской общины должны отказаться от своих неприемлемых требований, включая признание самопровозглашенной Турецкой республики северного Кипра, если они действительно хотят добиться урегулирования кипрской проблемы. Об этом говорится в распространенном заявлении официального представителя правительства Республики Кипр Никоса Христодулидиса.
Оно было сделано в связи с проходящим визитом премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу на оккупированную турецкими войсками северную часть разделенного острова. Давутоглу обвинил греков-киприотов в том, что кипрская проблема до сих пор не решена. Он призвал Грецию, а также Великобританию и США внесли вклад в урегулирование. В частности, новый турецкий премьер пригласил своего греческого коллегу Антониса Самараса вместе выпить чаю на южной части Кипра, а затем перейти на северную сторону и обсудить во время этой встречи кипрский вопрос, передает ИТАР-ТАСС.
На это официальный представитель греческого МИД Константинос Кутрас заявил, что от Турции зависит принятие решения о содействии достижению урегулирования, которое, однако, не представляется возможным, «пока на острове продолжает находиться оккупационная армия, пока Анкара высказывает неуважением постановлениям Европейского суда по правам человека, пока без остановки идет процесс колонизации оккупированной территории поселенцами, прибывающими из Турции, а также пока турко-кипрская сторона продолжает занимать непродуктивную позицию на межобщинных переговорах».