Հայաստանը հարկադրված է իր արտաքին քաղաքականության մեջ լինել ճկուն եւ շրջահայաց: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին, «Հայաստան-Սփյուռք» հինգերորդ համաժողովի բացմանը իր ելույթում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա, անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, մասնավորապես, ասվել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնում է չկարգավորված: Ադրբեջանը վարում է ռազմատենչ քաղաքականություն՝ սանձազերծելով նավթային դոլարներով սնուցվող սպառազինության մրցավազք: Թուրքիան, իր հերթին, խիստ կողմնակալ կեցվածք է դրսեւորում եւ շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը:
Մյուս կողմից, Վրաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւս չեն նպաստում տարածաշրջանի կայունությանը եւ թույլ չեն տալիս մեզ լիարժեք կերպով օգտագործել տրանզիտի ու արտաքին տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները: Այս բոլոր գործոնները ստիպում են մեզ արտաքին քաղաքականության մեջ լինել ճկուն եւ շրջահայաց: Հայաստանի իշխանությունները՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ քայլեր են ձեռնարկում ելնելով բացառապես մեր ազգային շահերից՝ լավագույնս ապահովել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ու կայուն զարգացումը»:

Армения вынуждена быть гибкой и осмотрительной во внешней политике. Об этом заявил 19 сентября премьер-министр Армении Овик Абрамян на открытии 5-го форума «Армения – диаспора».
По его словам, Азербайджан ведет милитаристскую политику, развязав гонку вооружений, подкрепленную нефтедолларами. Турция, в свою очередь, проявляет крайне пристрастную позицию и продолжает удерживать Армению в блокаде.
С другой стороны, отношения Грузии с Россией тоже не содействуют стабильности в регионе и не позволяют полноценно использовать возможности транзита и внешнеэкономического сотрудничества. «Все эти факторы принуждают нас быть гибкими и осмотрительными во внешней политике. Власти Армении во главе с президентом Сержем Саргсяном, предпринимают шаги, исходящие исключительно из наших национальных интересов, с целью наилучшим образом обеспечить безопасность и стабильное развитие страны», - подчеркнул Абрамян.