Հետազոտողների խոսքով՝ բոլոր նրանք, ովքեր զուրկ են մաթեմատիկական ունակություններից, պետք է մեղադրեն իրենց մայրերին: Գիտնականները հղիության ընթացքում կնոջ օրգանիզմում հորմոնների մակարդակը կապել են երեխայի մաթեմատիկական հմտությունների հետ:
Տղաներն ու աղջիկները, որոնց մայրերը տիրոքսինի ցածր մակարդակ են ունեցել, գրեթե երկու անգամ ավելի հաճախ էին տառապում մաթեմատիկական ունակությունների բացակայությունից:
Տիրոքսինը, որը ստանում է երեխան մոր արգանդում, որոշիչ նշանակություն ունի ուղեղի զարգացման համար, սակայն ապագա շատ մայրերի մոտ այն շատ քիչ է: հետազոտող Մարտին Ֆինքենը հետազոտել է ավելի քան 1200 երեխայի՝ մոր արգանդում գտնվելու պահից մինչեւ դպրոց գնալու հասակը, հաղորդում է «Mail Online»-ը:
Գիտնականները չափել են մոր մոտ տիրոքսինի մակարդակը հղիության 12-րդ շաբաթում եւ համադրել են ստացված արդյունքները երեխաների հաջողությունների հետ թվաբանական ու լեզվային թեստերում, որոնք անցել են 5 տարեկան հասակում:
Այն երեխաները, որոնց մայրերի մոտ տիրոքսինի մակարդակն ամենից ցածրն էր, 90 տոկոսով ավելի վատ էին հաղթահարում մաթեմատիկական խնդիրները: Սա ճիշտ էր անգամ երեխայի եւ ծնվելիս նրա առողջության վրա ընտանիքի ազդեցությունը  հաշվի առնելիս, հաղորդում է «FedPost.ru»-ն:
Հետաքրքիր է, որ հորմոնի մակարդակն ազդում է բացառապես երեխաների մաթեմատիկական հնարավորությունների վրա եւ կապ չունի բառապաշարի ու խոսակցական հմտությունների հետ:
Դոկտոր Ֆինկենը նշել է, որ դա կարող է կապ ունենալ այն հանգամանքի հետ, որ խոսքային հմտությունները կախված են դաստիարակության հետ, այն ժամանակ, երբ մաթեմատիկական ունակությունները բացառապես կախված են ուղեղի զարգացման հետ:
Ֆինքենը կարծում է, որ արդյունքի բացակայությունը պայմանավորված է նրանով, որ տիրոքսին պարունակող հավելումները ժամանակին չեն ներարկվել: Կանայք պետք է դեղահաբերն ընդունեն հղիության առաջին չորս շաբաթվա ընթացքում:

По словам исследователей, всем, кто обделен математическими способностями, следует винить в этом свою мать. Ученые связали уровни гормонов в организме женщины во время беременности с математическими навыками их ребенка.
Мальчики и девочки, чьи матери имели очень низкий уровень тироксина, почти в два раза чаще страдали полным отсутствием математических способностей.
Тироксин, который получает находящийся в утробе ребенок, имеет решающее значение для развития мозга, но у многих будущих мам его слишком мало. Исследователь Мартин Финкен изучил почти 1200 детей с того момента, как они находились в утробе матери и до того, как они пошли в школу, сообщает Mail Online.
Ученый измерил уровни тироксина у матерей на 12-й неделе беременности и сопоставил полученные результаты с успехами детей в арифметических и языковых тестах, которые они прошли в возрасте пяти лет.
Те дети, у матерей которых был самый низкий уровень тироксина во время беременности, с 90% вероятностью хуже справились с математическими задачами. Это было верно даже после учета влияния семьи на ребенка и здоровья при рождении, передает FedPost.ru
Интересно, что уровень гормона влияет исключительно на математические способности детей и никак не связан со словарным запасом и разговорными навыками.
Доктор Финкен сказал, что это может быть связано с тем, что языковые навыки во многом зависят от воспитания, в то время как на математические способности непосредственное влияние имеет развитие мозга.
По мнению Финкена, отсутствие результата обусловлено тем, что тироксиносодержащие добавки вводились недостаточно рано. Женщины должны принимать таблетки в течение первых четырех недель беременности.