Գլխավոր դատախազության անբավարար վերահսկողության հետեւանքով խախտվել է Վանաձորի բնակչուհու իրավունքը: Այդ մաիսն հայտնում են Պաշտպանի աշխատակազմից:
«Կինը Գլխավոր դատախազին հայտնել էր, որ ամուսինը կոտրել է իրենց բնակարանի դռան կողպեքը, տան իրերը հավաքել հյուրասենյակում ու այրել: Այսպիսով, համատեղ սեփականությամբ իրենց պատկանող գույքը տնօրինելու մասին վեճը դատական կարգով լուծելու փոխարեն՝ տղամարդն ինքնագլուխ որոշել է գույքի ճակատագիրը՝ կնոջը զրկելով համասեփականատիրոջ իրավունքներից: Սակայն թե′ հետաքննության մարմինը, թե′ Դատախազությունը հանցագործության մասին կնոջ հաղորդման հիման վրա մերժել են հարուցել քրեական գործ՝ պատճառաբանելով, որ վնասված ու ոչնչացված գույքը համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանել է միայն ամուսիններին:
Տուժած կինը խնդրի վերաբերյալ դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին: Գործն ուսումնասիրելուց հետո Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հայտնաբերած խախտումների մասին գրությամբ հայտնել է Գլխավոր դատախազությանը, որը, սակայն, չի ընդունել դրանց առկայության փաստը: Մինչդեռ, քրեական օրենսգիրքը պատասխանատվություն է նախատեսում ինքնիրավչության համար: Դա հաշվի առնելով՝ քննիչը պետք է քննարկեր տղամարդու արարքում ինքնիրավչության հանցակազմի առկայության հարցը, ինչը չի արել: Իսկ դատախազը պետք է վերացներ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը եւ հարուցեր քրեական գործ: Դատախազությունը եւս դրսեւորել է անթույլատրելի անգործություն:
Արդյունքում Օմբուդսմենը կայացրել է մարդու իրավունքների խախտման մասին Որոշում: Գլխավոր դատախազության ոչ բարեխիղճ գործողությունների հետեւանքով կինը զրկվել է իրավական արդյունավետ պաշտպանության հնարավորությունից: Պաշտպանը Գլխավոր դատախազությանը հորդորում է քննարկել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը վերացնելու հարցը եւ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել խախտում կատարած դատախազին»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Офис омбудсмена Армении обвинил Генеральную прокуратуру в недостаточном контроле за расследованием дела, что привело к значительному ущербу для жительницы Ванадзора.
Как отмечается в заявлении офиса омбудсмена, женщина обратилась к генеральному прокурору в связи с тем, что ее муж взломал дверь и сжег общее имущество. Таким образом, мужчина самолично «урегулировал» вопрос, минуя судебную инстанцию, при этом лишив женщину ее прав на собственность. Однако как следственный орган, так и прокуратура, отказались возбуждать уголовное дело на основании заявления женщины, мотивируя это тем, что уничтоженное имущество принадлежало супругам на правам общей собственности.
Женщина обратилась к омбудсмену. Изучив дело, защитник прав человека Карен Андреасян направил в Генпрокуратуру сообщение о выявленных нарушениях. Однако в Генпрокуратуре вновь не согласились с наличием нарушений. «Однако Уголовный кодекс предусматривает ответственность за самоуправство. Учитывая это, следователь должен был изучить опрос наличия состава подобного преступления в действиях мужчины, что не было сделано. А прокурор должен был отменить решение об отказе в возбуждении уголовного дело. Прокуратура также проявила недопустимое бездействие», - отмечается в сообщении.
Защитник прав человека призвал Генеральную прокуратуру обсудить вопрос об отмене решения об отказе в возбуждении уголовного дела и привлечь к дисциплинарной ответственности допустившего нарушение прокурора.