Ամերիկուհի Շարոն Լավոն Ռուսոն Մուրհեդի դատարանի վճառով (Մինեսոտա նահանգ) դատապարտվել է երկօրյա բանտարկության եւ 1 տարվա պայմանական ազատազրկման՝ իր հարեւանուհուն շնորհավորական բացիկ ուղարկելու համար: Մասնավորապես, կինը խախտել է հարեւանների հետ ոչ մի տեսակի առնչություն չունենալու դատական հրամանը, հաղորդում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով In Forum-ին:
Հարեւանների հետ շփումը արգելող վճիռը կայացվել էր մի քանի տարի առաջ՝ մշտական կոնֆլիկտների պատճառով:
Կնոջ փաստաբանը դատարանում հայտարարել է, որ բացիկը չէր կարող վնասել հարեւան ընտանիքին, սակայն «զոհը» պնդել է, որ վախեցել է ամանորյա շնորհավորանքից:
Դատավոր Գալեն Վաան վճռել է, որ շնորհավորական բացիկը կարող էր վախեցնել մարդկանց եւ Ռուսոյին երկօրյա բանտարկության եւ 1 տարվա պայմանական ազատազրկման է դատապարտել:

Американка Шарон Лавон Руссо (Sharon Lavonne Rousseau) судом Мурхеда (штат Миннесота) приговорена к двум дням тюрьмы и году условного заключения за отправку поздравительной открытки своей соседке. Женщина, в частности, нарушила судебный приказ, запрещающий ей любые взаимодействия с соседями. Об этом сообщается на сайте lenta.ru  со ссылкой на In Forum.
Запрет на взаимодействия с соседями был наложен несколько лет назад по причине постоянных конфликтов. Заключенная утверждала, что ее ближайшие соседи перелезали к ней через забор.
Адвокат заключенной заявил в суде, что открытка не могла навредить соседней семье, однако «жертва» настаивала, что была напугана рождественским поздравлением.
Отправка поздравительной открытки, как признала судья Гален Ваа (Galen Vaa), в условиях непростых отношений между людьми, может также напугать, и приговорила Руссо к наказанию в виде двух дней тюрьмы и году условного заключения.