2014թ. սեպտեմբերի 28-ին իսպանական հայտնի “Vegamediapress”  կայքում լույս է տեսել արգենտինացի ականավոր  գործիչ, գրող Մարիանո Սարավիայի հոդվածը «Հալեպ, հարյուր տարի անց» վերնագրով: Հոդվածում հեղինակը անդրադարձ է կատարում Հայոց ցեղասպանության թեմային եւ ցեղասպանությունից 100 տարի անց Սիրիայի հայաբնակ Հալեպ քաղաքում իրադարձությունների կրկնությանը: Մասնավորապես հեղինակը նշում է, որ իր նպատակն է հոդվածում ներկայացնել նրանց մասին, ում մեղսակից անտարբերության եւ ցեղասպանին օժանդակելու պատճառով է, որ Թուրքիան ժխտում է  իր կողմից 1915թ. իրականացրած հայերի կոտորածները: Իսկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի մերժողական կեցվածքը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների համար Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական կարեւորությամբ:
Հեղինակը շեշտում է այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ի բոլոր նախագահները իրենց նախագահական քարոզարշավներում մշտապես խոսելով  հայոց ցեղասպանության մասին, ցանկանում են ստանալ ԱՄՆ-ի ազդեցիկ հայկական համայնքի օժանդակությունը, իսկ ստանձնելով նախագահի պաշտոնը, մոռացության են մատնում իրենց տված խոստումները եւ առաջնորդվում միմիայն քաղաքական շահերով:
100 տարի անց ոչինչ չի փոխվել, իսկ հալեպաբնակ հայերը այսօր էլ ենթարկվում են խոշտանգումների եւ կոտորածների: Վերջին տասնամյակներում Հաֆեզ ալ Ասադի եւ Բաշար ալ Ասադի վարչակարգերի օրոք երաշխավորված էր Սիրիայում բնակվող էթնիկ եւ կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում նաեւ հայկական համայնքի անվտանգությունը, իսկ այսօր Իսլամական պետության ահաբեկիչները իրենց գործողությունների թիրախակետեր են դարձրել հայկական Նոր գյուղը, Զվարթնոց եկեղեցին, ՀՕՄ-ի հավաքատեղին եւ բազմաթիվ հայկական թաղամասեր:
Եթե 100 տարի առաջ ցեղասպանության իրականացման համար մեղսակից էին Թալեաթ, Էնվեր, Ջեմալ փաշաները, Երիտթուրքերի եւ Աթաթուրքի կառավարությունները, ապա այսօր Իսլամիստ ահաբեկիչների գործունեությունը ԱՄՆ-ի մեղսակցության արդյունք է:  Ջորջ Բուշ Կրտսերի կողմից Իրաք ներխուժման եւ  Սադդամ Հուսեյնին տապալման, իսկ այնուհետեւ Բարաք Օբամայի կողմից Սիրիայում անուղղակիորեն գործելու հետեւանքով  ի հայտ եկավ այս ահաբեկչական խմբավորումը: Իսկ Պենտագոնը իր աշխարհաքաղաքական խաղերի թիրախակետը դարձրել է  Սիրիան եւ վերջինիս դաշնակիցներ Իրաքը եւ Ռուսաստանը: Բաշար ալ Ասադի վարչակարգը տապալալեու համար ԱՄՆ-ն պայմանավորություն է ձեռք բերել  Ալ Քաիդայի ճյուղ կազմող Ալ Նուսրա ահաբեկչական խմբավորման հետ, իսկ    վերջինիս զինելու եւ հովանավորելու համար օգտագործում է Սաուդյան Արաբիային եւ Թուրքիային: Իսկ օրեր առաջ ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի ռմբակոծության հետեւանքները ամերիկացիները ներկայացնում որպես են կողմնակի վնասներ. դա այն է, ինչ մենք անվանում ենք անմեղ զոհեր: Իսլամիստ ահաբեկիչների զենքից մազապուրծ եղած հայերը, ինչպես եւ 100 տարի առաջ, թողել են իրենց բնակավայրերը եւ դարձել փախստականներ:
Ինչպես նշել է Ադոլֆ Հիտլերը դեռեւս 1939թ. «Ո՞վ է այսօր հիշում Հայոց ցեղասպանության մասին»: Եվ, իրոք, համայն աշխարհի անտարբերությունը եւ Թուրքիայի անպատիժ մնալը հանգեցնում է ցեղասպանության կրկնությանը:
Հայերի ցեղասպանության հերթական վայրը Հալեպ քաղաքն է: Ինչպիսի՜ ճակատագրի հեգնանք 100 տարի անց: Ինչպես միշտ, մեղսակիցները չեն փոխվել:

Известное испанское Интернет-издание «Vegamediapress» опубликовало  статью знаменитого аргентинского  деятеля, писателя Мариано Саравии под названием «Алеппо, 100 лет спустя». В статье автор Касается Геноцида армян и событии в сирийском городе Алеппо 10 лет спустя.
Как отмечает автор статьи, безразличие и попустительство превращают в сообщников Турции, которая до сих пор отрицает свою вину за Геноцид армян. В преддверие Геноцида армян позиция Турции обусловлена ее геополитической значимостью для США и других союзников, добавляет автор.
Он подчеркивает тот факт, что все кандидаты в президенты США  в своих предвыборных кампаниях всегда ссылаются на Геноцид армян, чтобы получить поддержку влиятельной армянской общины  США, но после получения поста президента пренебрегают своими обещаниями и руководствуются только политическими интересами.
Ничего не изменилось, 100 лет спустя армянское население Алеппо до сих пор подвергается резни и пыткам.  За последние десятилетия власти Сирии  гарантировали безопасность этнических и религиозных меньшинств, в том числе и армян. А сегодня террористические группировки Исламского государства сделали мишенью своих атак армянские районы Алеппо: Нор гюх, церковь Звартноц, «Союза помощи армян» и другие армянские кварталы.
Если 100 лет тому назад вина за Геноцид лежала на Талеате, Энвере, Джемале паше, и на правительства Младотурков и Ататюрке, то сегодня деятельность террористических группировок Исламского государства является результатом причастности США. Эти террористические группировки появились в результате  вторжения администрацией Джорда Буша-младшего на территорию Ирака и свержения Саддама Хусейна, а затем в результате действии Барака Обамы в Сирии. А Пентагон мишенью своих геополитических игр сделал Сирию и ее союзников, Россию и Ирак. Для свержения режима Асада США договорилась с террористической группировкой «Джебхат ан-Нусра», которая является частью Аль-Каиды, а для их экипировки и спонсирования использует Турцию и Саудовскую Аравию.
Американцы называют результаты  бомбардировок Сирии несколько дней тому назад побочными ущербами; это то, что мы называем невинными жертвами. Те армяне, которые сумели выжить в этих обстоятельствах, как 100 лет тому назад, покинули свои дома и стали беженцами.
Как в 1939 году выразился  Адольф Гитлер «Кто сегодня помнит о Геноциде армян». И, действительно, безразличие и безнаказанность Турции ведет к повторению Геноцида. Очередным местом Геноцида армян стал город Алеппо. Какая ирония судьбы 100 лет спустя! Как всегда виновники остались прежними.